Telefon na kartę czy na abonament? – opłacalność
 • 4.82 / 5 5
33 głosy, średnia: 4.82 (wynik: 96%)

Gdy kupujesz kolejny telefon albo dziecku pierwszy, zmieniasz operatora lub po prostu zgubiłeś/aś poprzedni smartfon; ewentualnie kończy Ci się umowa, stajesz przed nowymi wyborami. Zadajesz sobie pytanie: co bardziej opłaca się wybrać – telefon na kartę (pre-paid) czy na abonament? Być może lepiej wybrać połączenie tych form, czyli mix? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Nie zawsze potrafimy zdecydować racjonalnie i dokonać opłacalnego dla nas wyboru. Poniższy artykuł pozwoli wybrać najbardziej opłacalną dla Ciebie formę korzystania z telefonii komórkowej.

Nie daj się złapać w pułapki sprzedawców

telefon na kartę czy abonament?

pixabay.com

Rynek telefoniczny jest bardzo duży, a „wielka czwórka” (Plus, Orange, Play, T-Mobile) ciągle wprowadza nowe oferty i promocje. Doradcy a raczej powinienem napisać „sprzedawcy”, pracujący dla operatorów telekomunikacyjnych, nie zawsze znajdą dla Ciebie najlepsza ofertę. Zwykle będą się starać „wcisnąć” Ci możliwie najdroższą opcję abonamentową z jak najdłużej trwającą umową. Mamiąc Cię wizją „topowego” smartfona, liczbą darmowych minut, szybkiego Internetu z dużym pakietem danych i dziesiątkami podobnych ofert, z których, duża część nie będzie Ci zwyczajnie potrzebna.

Wysoką opłatę za drogi telefon postarają się ukryć w długim terminie obowiązywania umowy, przykładowo 3 letnim, albo nawet dłuższym. Nie daj się złapać w pułapkę sprzedawcy, niczym dziecko, które zobaczyło cukierka i chce go mieć za wszelką cenę.

Dla kogo karta, dla kogo abonament?

Przeanalizowałem, w jakich sytuacjach korzystniejsze będzie dla Ciebie wybranie opcji telefonu na kartę (pre-paid), kiedy natomiast lepiej jest zdecydować się na mix, albo abonament.

Telefon na kartę

Telefon na tzw. kartę, fachowo nazywany „pre-paid”, będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli:

 • Nie dzwonisz zbyt często i nie chcesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy. Istnieją taryfy przedłużające ważność konta o 30 dni za 7 zł, albo na jednym doładowaniem na rok.
 • Jesteś uczniem, studentem albo dopiero rozpoczynasz pracę. Ewentualnie kupujesz „komórkę” dziecku, albo osobie niepełnoletniej.
 • Obawiasz się kradzieży telefonu i tego, że po tym fakcie, nadal będziesz spłacał/ać abonament.
 • Gdy osoba posiadająca telefon może nieświadomie albo z naiwności wykonać połączenia na numery o podwyższonej płatności, albo wysyłać SMS-y premium. Unikniesz wygenerowania rachunku na kilkaset albo kilka tysięcy złotych (są takie przypadki), gdyż opłaty przestają być naliczane wraz z wyczerpaniem się środków na koncie.
 • Nie chcesz podpisywać długoterminowych umów.
 • Masz już telefon bez sim-locka i nie potrzebujesz kolejnego (obecny jest sprawny i funkcjonalny). Ewentualnie chcesz kupić taniej inny model za gotówkę.

Oferta Mix

Większość z nas wie, że Mix, to połączenie taryfy pre-paid z abonamentową. Umowę podpisujesz najczęściej na określoną ilość doładowań. Z takiej oferty warto jest wybrać, jeżeli:

 • Opłatę za telefon chcesz rozłożyć w czasie, godząc się na wyższe koszty.
 • Zgadzasz się na miesięczną opłatę za doładowanie, na wzór abonamentu.
 • Chcesz nadal mieć kontrolę nad wydatkami, podobną do oferty pre-paid.

Telefon na abonament

Oferta telefonu na abonament jest zwykle najdroższa po podsumowaniu kosztów, ale w niektórych sytuacjach może być słusznym wyborem. Zdecydować się na abonament warto, gdy:

 • Przedkładasz komfort użytkowania nad poniesione koszty.
 • Wykonujesz bardzo dużo połączeń i prowadzisz długie rozmowy.
 • Godzisz się na wyższą opłatę miesięczną, która najczęściej zawiera też wliczony koszt nowego telefonu.
 • Nie przeszkadza Ci wiązanie się z operatorem na długi okres czasu.
 • Zawsze musisz mieć możliwość wykonania połączenia. Obawiasz się że nie doładujesz konta we właściwym czasie.
 • Potrzebujesz topowego modelu smartfona, wielu dodatkowych usług, masz stabilną sytuację finansową.

Pre-paid, mix i abonament kontra finanse osobiste

wybór karta, mix czy abonament

Flickr.com

Wybór taryfy zależny jest także od tego, jak w dużym stopniu chcesz kontrolować swoje finanse. Największą kontrolę nad finansami daje oczywiście oferta pre-paid (na kartę). W każdej chwili możesz zakończyć współpracę z operatorem (wyjazd za granicę, itp.), albo zmienić taryfę na inną. Taryfa Mix to coś pośredniego pomiędzy ofertami na kartę i abonament. Umowę kończysz po wykonaniu określonej ilości doładowań telefonu. Mix pozwala także na wybór nowego modelu telefonu u operatora.
Topowe modele telefonów dla tzw. „gadżeciarzy” dostępne są zwykle w umowach abonamentowych. Choć cena telefonu jest oczywiście wliczona w koszt abonamentu, to podzielenie jej na miesięczne rachunki pozwala na rozłożenie spłaty na dłuższy okres czasu.
Wybór taryfy zależy, więc od Twoich potrzeb. Przeanalizuj powyższe argumenty i podejmij świadomą decyzję. Decydując się na telefon na kartę, mix albo abonament.

Jeżeli masz inne zdanie albo chcesz uzupełnić wpis o ważne dla Ciebie argumenty, zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Telefon na kartę czy na abonament? – opłacalność
 • 4.82 / 5 5
33 głosy, średnia: 4.82 (wynik: 96%)