5 sposobów na zwiększenie produktywności
  • 4.65 / 5 5
17 głosów, średnia: 4.65 (wynik: 93%)

W życiu na pewno nie raz doświadczyłeś stanu, w którym nic Ci się nie chciało. Poziom energii i motywacji był tak niski, że wykonywanie zadań przychodziło z wielkim trudem. Zamiast wykonać coś dzisiaj przełożyłeś to na kolejny dzień albo przyszłość. Czas upłynął nieubłaganie, kolejny dzień się skończył i znów miałeś wrażenie, że nie wykorzystałeś go w pełni. Pora to zmienić i pokazać Ci sposoby na zwiększenie produktywności. Tak naprawdę możesz realizować o wiele więcej zdań w tym samym czasie. Cała sztuka polega na tym, aby nie poświęcać na to zbyt wiele dodatkowej energii. Tutaj pojawia się zagadnienie produktywności i efektywności Twojej pracy zarówno zawodowej jak i w życiu prywatnym.

Zidentyfikuj swoje cele

podatek od lokaty

pixabay.com

Wielu z nas chciałoby zmienić swoje życie na lepsze. Poprawić kondycję fizyczną, spełnić jakieś marzenia, zarabiać więcej albo zmienić sposób życia. Nie da się niestety jednocześnie i błyskawicznie osiągnąć wszystkiego. Dlatego przygotuj listę wszystkich swoich celów, jakie chcesz osiągnąć w życiu. Następnie wyznacz obiektywnie dla każdego z nich określony przedział czasowy w miesiącach albo latach.

Teraz wybierz 3 najważniejsze cele, jakie będziesz realizował w pierwszej kolejności. To są Twoje priorytety, na których musisz się skupić. Realizowanie zbyt dużej liczby celów jednocześnie prowadzi do chaosu i może się skończyć nie zrealizowaniem żadnego z nich. Dlatego tak istotne jest ograniczenie się do maksymalnie trzech w tym samym czasie. Po osiągnięciu jednego z nich dopiero włączenie do realizacji kolejnego.

Zaplanuj kolejny dzień

Bez planowania czas będzie Twoim głównym wrogiem na drodze do osiągnięcia celu. Płynie nieubłaganie i nie możesz go zatrzymać. Każdy z nas dostałeś do dyspozycji 24 godziny w ciągu doby i nie da się tego rozciągnąć. Musisz odliczyć od tego czas na sen, odpoczynek, jedzenie, ewentualnie pracę na etacie oraz wiele innych codziennych czynności. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie zadań na kolejny dzień, np. wieczorem dnia poprzedniego. Tym sposobem zabierając się do pracy nie będziesz marnował czasu na czynności, które tylko kradną Twój czas. Mając świadomość tego, że posiadasz całą listę zadań na ten dzień, możesz szybciej zacząć je realizować.

Zadbaj o organizm

Maksymalną efektywność osiągniesz tylko, jeżeli będziesz w dobrej kondycji. Zarówno fizycznej jak i psychicznej. Zacznij od tej pierwszej, wyznaczając sobie dni w tygodniu na trening fizyczny. Nie muszą być to bardzo intensywne ćwiczenia. Możesz rozpocząć od długich marszów, marszobiegów i dopiero po zbudowaniu lepszej kondycji przejść do np. biegania, pływania, siłowni, itp.

Ćwiczenia sprawią że dotlenisz organizm, zwiększysz poziom endorfin (hormonów szczęścia) i zyskasz dodatkową energię. Robienie lekkiego treningu polecam o poranku. Jeżeli chcesz ćwiczyć ciężej lepszą opcją będzie zwykle trening wieczorem. Tak aby podczas snu Twój organizm miał czas na regenerację.

Naładuj się pozytywną energią

wzrost wydajność produktywność

freeimagess.com

Równolegle dbaj o swój umysł. Przestań oglądać telewizję, gdzie jesteś karmiony ciągle negatywnym przekazem. Stacje telewizyjne robią to celowo, aby poprzez manipulację emocjami zwiększyć oglądalność. W XXI wieku wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w Internecie. Gdzie istotne dla Ciebie wydarzeniach dnia możesz poznać w kilka minut. To znacznie lepsza opcja, od poświęcania czasu na oglądanie tendencyjnych programów informacyjnych, telenowel czy bzdurnych seriali paradokumentalnych. Zamiast tego możesz przeczytać kilka stron książki, która motywuje do działania albo wpis na blogu, który da Ci pozytywny zastrzyk energii.

Paliwo do działania

Twój organizm niczym dobrze zestrojony i dopracowany przez konstruktorów przez kilka lat silnik, potrzebuje odpowiedniego zasilania do działania. Na „chrzczonym”, niskiej jakości paliwie nie uzyska odpowiedniej wydajności. Będzie pracował nie równo i może ulec awarii. Tak samo spożywając mocno przetworzone produkty, tłuszcze nasycone, słodycze, wszelkie produkty typu chipsy, fast-food, itp. doprowadzisz do problemów zdrowotnych. Początkowo Twoja efektywność i poziom energii spadną, zaś w dłuższej perspektywie skończy się to wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Otyłością, nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, zawałem serca albo nowotworem.
Dlatego tak istotne jest zwiększenie udziału nie przetworzonych produktów pochodzenia roślinnego w codziennej diecie. Surowe owoce i warzywa powinny gościć na talerzu w każdym Twoim posiłku. Zapewniając naturalny i najlepiej przyswajalny zasób witamin i minerałów dla organizmu.

5 sposobów na zwiększenie produktywności
  • 4.65 / 5 5
17 głosów, średnia: 4.65 (wynik: 93%)