Skuteczne Postanowienia Noworoczne
  • 4.95 / 5 5
41 głosów, średnia: 4.95 (wynik: 98%)

Wyznaczanie sobie noworocznych postanowień stało się modne. Jednak gorzej jest już zwykle z ich realizacją. Gdy początkowy entuzjazm opada cel wydaje się być trudny do osiągnięcia. Przestajemy wykonywać czynności, które przybliżają nas do realizacji postanowień albo opóźniamy ich realizację. Po pewnym czasie zwykle zapominamy o nich i zostają porzucone.

Pomogę Ci to zmienić i wyznaczyć cele na Nowy Rok w taki sposób, abyś je w pełni zrealizował. Skuteczne planowanie i realizacja postanowień noworocznych nie jest trudna, o czym przekonasz się czytając poniższy tekst. Poznasz również skuteczne sposoby motywowania się do działań i pokonania pojawiających się wymówek.

Wyznaczaj realistyczne cele

cele ambitne

freeimages.com

Zwykle optymizm towarzyszący wyznaczaniu noworocznych postanowień jest bardzo wysoki. Nadmierny entuzjazm skłania wielu z nas do wyznaczania zbyt ambitnych celów, często oderwanych od rzeczywistości. Tworząc listę celów na nowy rok zastanów się na spokojnie, które z nich są w rzeczywistości możliwe do realizacji. Takie, na które pozwala stan Twojego zdrowia, finansów oraz ilości wolnego czasu. Pewnych rzeczy nie uda się przeskoczyć i musisz być tego świadomy.

Nie wymyślaj zbyt wielu postanowień

Kolejnym błędem, jakie popełnia większość ludzi jest wymyślanie zbyt wielu postanowień. Nie na wszystkie na raz wystarczy Ci czasu, motywacji albo pieniędzy. Jeżeli uważasz, że uda Ci się zrealizować kilka postanowień w przyszłym roku zachowaj rozsądek w ich liczbie. Nie bierz się za wykonywanie wszystkich jednocześnie, bo szybko stracisz zapał i zabraknie Ci po prostu czasu. Jeżeli jest taka możliwość realizuj je po kolei albo dołączaj kolejne do realizowanych etapami. Przykładowo, gdy pierwsze postanowienie stanie się po miesiącu lub dwóch nawykiem, dopiero dołącz realizację kolejnego.

Szczegółowo zaplanuj działania

Ogólnikowe stwierdzenie typu „zacznę ćwiczyć” albo „schudnę” dają zbyt niską motywację dla Twojego mózgu. Po wyznaczeniu celu stwórz plan jego realizacji. Przykładowo, jeżeli chcesz schudnąć rozpisz, w jaki sposób tego dokonasz. Dietę, jaką zastosujesz, produkty, które z niej wyeliminujesz i takie, którymi zastąpisz te niepożądane. Pory dnia, o których zamierzasz biegać albo chodzić na siłownię tak, aby współgrały z Twoją pracą i innymi obowiązkami domowymi. Twój mózg zajmie się realizacją szczegółów tego planu i łatwiej będzie Ci pokonać pojawiające się przeszkody, gdy działania będą wcześniej dobrze przemyślane.

Pokonuj przeszkody

Tylko osoby lekkomyślne uważają, że przy realizacji celu nie napotkają żadnych przeszkód. Życie ciągle stawia przed nami problemy, które trzeba pokonywać. Choroby sezonowe jak przeziębienia, większa ilość pracy połączona z niedostatkiem wolnego czasu, problemy rodzinne, itd. Przeszkody będą pojawiać się zawsze. Przemyśl wcześniej o tym jak je pokonać. Tak, aby nie wyeliminowały Twojego noworocznego postanowienia. Wymówki często tworzą się tylko w Twojej głowie i możesz je przezwyciężyć. Nie poddawaj się tylko znajdź sposób, aby dalej realizować czynności przybliżające Cię do wyznaczonego celu.

Wyznacz sobie dodatkowe motywatory

postanowienia

pixabay.com

Poinformuj o postanowieniach swoją najbliższą rodzinę i znajomych, możesz nawet tych na portalach społecznościowych. Trudniej będzie Ci przerwać realizację postanowienia z powodu ambicji i opinii środowiska. Niech widzą, że jesteś silną osobą i realizujesz wyznaczone cele. Być może słyszałeś o technice wizualizacji, która pomaga np. sportowcom w osiąganiu sukcesów. Wyobraź sobie jak realizujesz postanowienie i jego pozytywne efekty.
Postanowienia nie są karą, tylko zmianą Twojego życia na lepsze. Przykładowo zastępowanie w diecie słodyczy i tłuszczów świeżymi warzywami i owocami przyniesie wyraźną poprawę samopoczucia w dłuższym okresie czasu. Aktywność fizyczna np. bieganie sprawi, że dolegliwości bólowe spowodowane siedzącym trybem życia znikną. Staniesz się bardziej energiczną i zadowoloną z życia osobą.

PS Jakie są Twoje postanowienia na 2017 rok?
Znasz inne sposoby na większą motywację do ich realizacji?

Skuteczne Postanowienia Noworoczne
  • 4.95 / 5 5
41 głosów, średnia: 4.95 (wynik: 98%)