Otyłość jest bardzo kosztowna
  • 4.80 / 5 5
15 głosów, średnia: 4.80 (wynik: 95%)

Większość ludzi wie już jak szkodliwe dla zdrowia są palenie papierosów oraz otyłość. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak kosztowne dla naszych portfeli są obydwa zjawiska. Naukowcy twierdzą, że otyłość jest równie kosztowna ja palenie papierosów oraz konflikty zbrojne. Czasami może być nawet droższa od zgubnego nałogu tytoniowego. Warto rozpatrzyć tę kwestię nie tylko pod kątem zdrowotnym, lecz również finansowym. Szacunki mówią, że na zwalczanie skutków otyłości świat wydaje rocznie około 2 biliony dolarów. To kwota z 12 zerami, którą dla zobrazowania zapiszę w całości 2 000 000 000 000. Warto zmienić codzienną dietę, aby uniknąć nie tylko problemów zdrowotnych i przedwczesnej śmierci, lecz również nie drenować swojego portfela.

Bardzo drogi nadmiar kilogramów

podatek od lokaty

pixabay.com

Walka z otyłością stała się już droższa od walki ze zmianami klimatu oraz z alkoholizmem. Problem dotyczy nie tylko środków przekazywanych przez rządy na ten cel. Widoczny jest w portfelach osób, pustoszonych przez zbyt dużą liczbę kilogramów. Tendencja jest rosnąca i statystycznie na nadwagę cierpi już, co trzeci mieszkaniec globu. Zaś za kilkanaście lat wskaźnik ten może sięgnąć połowy ludzkości.
Im bardziej rozciągnięty jest żołądek, tym większej ilości pokarmu wymaga codziennie. Jedzenie staje się kosztownym, co miesięcznym wydatkiem. Większe rozmiary ubrań to większa ilość materiału, trudności z zakupem, długotrwałe poszukiwania i wyższe ceny. Również samochody dla otyłych muszą być większe. Kosztują więcej oraz spalają więcej paliwa. W skutek przeciążenia samolotu pasażerami z nadwagą miała miejsce katastrofa lotnicza w Charlotte w 2003 roku. Dla bezpieczeństwa cześć linii lotniczych żąda od osób otyłych wykupienia dwóch miejsc w samolocie.

W Stanach Zjednoczonych nie jednokrotnie obierano rodzicom dzieci z powodu doprowadzenia ich do chorobliwej otyłości. Ilość kilogramów bywa tak duża, że zagraża życiu młodych ludzi. Po rozwodach sądy nie jednokrotnie odbierały prawo do opieki jednemu z rodziców. Częściej temu, które z powodu niewłaściwej diety i wychowania doprowadzało dziecko do otyłości zagrażającej zdrowiu. Również zbyt duża waga rodzica może skutkować odebraniem dziecka na skutek braku możliwości rzetelnej opieki nad nim. Zdarza się, że zbyt otyły opiekun prawny nie jest w stanie wykonywać codziennych obowiązków.

Zdrowotne skutki otyłości

finansowe koszty otyłości

pixabay.com

Nadmiar kilogramów prowadzi do całego szeregu poważnych chorób, w tym cywilizacyjnych. Jest przyczyną nadciśnienia, cukrzycy oraz chorób serca. Jest jednym z głównych powodów występowania nowotworów.
Oprócz poważnych skutków zdrowotnych ludzie otyli borykają się z całą masą codziennych problemów. Nadmiernie obciążony kręgosłup sygnalizuje bólem to, że nie radzi sobie ze zwiększoną ilością kilogramów. Ludzie z nadwagą szybko męczą się przy wchodzeniu po schodach. Dostają zadyszki i nie mogą wykonać wielu prostych, codziennych czynności. Najbardziej otyłe osoby mają problemy z poruszaniem się. Z własnej winy stają się zakładnikami swojego mieszkania. Bardzo szybko przecierają ubrania i są często spoceni. Szacunki naukowców mówią o tym, że nowe pokolenia w wyniku nadwagi i otyłości będą żyć krócej od swych rodziców.
Oprócz skutków fizycznych otyłości bardzo dotkliwe są również następstwa psychiczne. Otyłe dzieci i nastolatki są przedmiotem drwin wśród nastolatków. Nie rozwijają się prawidłowo jak rówieśnicy. Mają więcej kompleksów i wstydzą się swojego ciała. Ludzie z nadwagą choć mogą sprawiać inne wrażenie, często są nieszczęśliwi.

Wyższe koszty pracy

Ciężsi pracownicy kosztują więcej. Są mniej wydajni od utrzymujących prawidłową wagę. W USA obliczono, że oznacza to straty w przedsiębiorstwach w wysokości około 73 miliardów dolarów rocznie. Do tego dochodzą częstsze problemy ze zdrowiem u otyłych pracowników. Koszty zakupu wzmocnionych krzeseł, mebli oraz większych i spalających więcej aut służbowych. Osoby z nadwagą szybciej się męczą i pracują często krócej od osób o prawidłowej masie ciała. Częściej muszą siedzieć w pracy, ponieważ nadmiar kilogramów obciąża ich nogi i stopy.

Profilaktyka

Na szczęście mamy wybór i sami kształtujemy swoje ciała, zdrowie i finanse. Wystarczy usunąć z diety słodycze i fast-food oraz ograniczyć produkty mięsne na rzecz nie przetworzonych warzyw i owoców. Do stylu życia włączyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, marsze, biegi, rower. Trenować można na siłowni jak również w domu. Ćwiczeń nawet bez sprzętu są już do wyboru tysiące. Szybko zauważysz poprawę stanu zdrowia i lepsze samopoczucie.

Dbając o profilaktykę sprawisz, że Twój portfel nie będzie pustoszony zarówno teraz jak i w przyszłości; bardzo wysokimi wydatkami, jakie niesie z sobą otyłość.

Otyłość jest bardzo kosztowna
  • 4.80 / 5 5
15 głosów, średnia: 4.80 (wynik: 95%)