Wydatki na wodę to w polskich gospodarstwach domowych stała pozycja. Są nieuniknione i w kolejnych latach coraz wyższe. Zużycie wody równa się zużyciu ścieków, które przecież również drożeją. Płacimy, więc podwójnie za wodę i powstałe ścieki. W tym artykule postaram się opisać sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody w domu. Tak, aby jak najmniej Twoich pieniędzy spływało do ścieków wraz ze zużytą wodą.

Zużycie wody

kwota na oszczędzaniu wody

Fot: freeimages.com

Średnie zużycie wody w gospodarstwie domowym to 3m sześcienne (3000 litrów) na osobę na miesiąc. Przy cenie za wodę wraz ze ściekami ok. 10 pln za metr sześcienny daje nam to miesięcznie 30 pln za osobę (czyli przy 4 osobowej rodzinie wydajemy miesięcznie 120 pln, a rocznie 1440,- pln). W skali roku można zaoszczędzić duże pieniądze. Redukcja zużycia wody o 20% przekłada się już na dodatkowe 288 zł pozostające w Twojej kieszeni rocznie. Pieniądze spływające wraz z wodą możesz przecież przeznaczyć na inne cele.

Sposoby na oszczędzanie wody w domu

A oto kilka praktycznych sposobów jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym. Zaczynam od tych, które przynoszą największe oszczędności.

Prysznic zamiast wanny

Największy pożeracz wody w mieszkaniu to bez wątpienia wanna. Kąpiel w wannie to 100-150 litrów wody, zaś prysznic to zużycie ok. 10-30 litrów. Warto wybrać prysznic zamiast wanny już na etapie projektowania i urządzania łazienki albo później dokonując remontów. Prysznic zajmuje miej miejsca a jego zakup na skutek oszczędności na wodzie może się zwrócić. Jeżeli ktoś jednak nie potrafi zrezygnować z kąpieli w wannie to warto zużytą wodę wykorzystać do spłukiwania wc.

Deszczownica i technika mycia

Wybieramy więc prysznic 🙂 a jak oszczędnie kąpać się pod prysznicem ? Kąpiel pod prysznicem w moim wypadku to zużycie 7 – 10 litrów (zmierzone na podstawie wskazań wodomierza). W wypadku kąpieli pod prysznicem decydującym czynnikiem jest czas spędzony pod prysznicem ( im dłużej się kąpiemy tym więcej wody zużyjemy – około 10 litrów wody na minutę ).

Jak oszczędzić wodę? Zasada jest prosta najpierw puszczamy strumień wody aby wstępnie namoczyć ciało potem zakręcamy wodę , namydlamy się od głowy do stóp a następnie szybko spłukujemy (warto dodać że przy okazji oszczędzamy prąd w przypadku bojlera lub gaz w przypadku junkersa bo mniej energii marnujemy na ogrzanie wody). Kąpiel maksymalnie powinna trwać 5 minut (można kupić na allegro specjalne zegary przyczepiane do kafelek z funkcją „budzika”). Ja ponadto zainwestowałem w deszczownicę dzięki temu woda jest natychmiastowo rozprowadzana, co skraca czas mycia.

Perlator napowietrzający wodę

perlator napowietrzacz wody

Źródło: FERRO

Podstawa to perlator (urządzenie do napowietrzania wody) oraz wykorzystywanie komór w zlewozmywaku. Ludzie starszej daty zwykle popełniają ten błąd, że zmywają naczynia pod bieżącą wodą co jest na dzisiejsze czasy szaleństwem. Zmierzyłem, że zmywając pod bieżącą wodą przy standardowej ilość naczyń dla 4 osobowej rodziny zużywamy około 100 litrów wody !!!

Wykorzystując komory zlewozmywaka (w jednej komorze mamy ciepła wodę z płynem, w drugiej spłukujemy) tracimy tylko 10 litrów wody. Dodatkowo po zmywaniu naczyń zużytą wodę możemy wykorzystać do spłukania WC (wersja dla super oszczędnych 🙂 ). Możemy też przemyśleć zakup zmywarki. Lecz w tym przypadku po wliczeniu ceny zakupu, kosztu eksploatacji (energia elektryczna, ewentualny serwis, amortyzacja) okazuje się, że dużo taniej jest zmywać używając zlewozmywaka dwukomorowego czyli mycie ręcznie zamiast zmywarki.

Spłukiwanie WC

Koniecznie trzeba zainstalować wc z dwufunkcyjną spłuczką (oszczędzamy do 7 litrów wody) a najlepiej z funkcją start – stop. Jeżeli masz spłuczkę umożliwiającą małe i duże spłukiwanie koniecznie wyreguluj metodą prób i błędów ustawienia spłuczki, aby jak najmniejsza ilość wody była jednorazowo zużywana (wystarczy rozkręcić spłuczkę i odpowiednio ustawić zawór spustowy).

Mycie rąk i zębów w umywalce

Z myciem rąk jest podobnie jak w przypadku kąpieli pod prysznicem najpierw zwilżamy wodą ręce potem zamykamy wodę (należy kupić baterię uchwytową), dokładnie namydlamy a na koniec szybko spłukujemy. Jeżeli woda leci non stop zużywamy nawet 8 litrów na jedno mycie, gdy zamykamy wodę zużycie spada do 1 litra.
Zęby myjemy w następujący sposób: otwieramy na chwilę wodę namaczamy szczoteczkę, zęby myjemy przy zamkniętym kranie, następnie na chwilę odkręcamy wodę aby umyć usta i szczoteczkę. Oczywiście montujemy w kranie perlator co daje dodatkową oszczędność do ok. 30%.

Woda w kuchni

Jeśli chcemy gotować wodę tylko na 1 filiżankę herbaty to do czajnika wlewajmy tylko tyle wody ile nam potrzeba, a nie cały czajnik. Podgrzewajmy posiłki w małej ilości wody np. kukurydzę, parówki podgrzejemy szybciej i taniej gotując je w jak najmniejszym garnku zalewając produkty tylko taką ilością wody aby minimalnie przykryła je woda. Stosuj pokrywki podczas gotowania i gotuj na małym ogniu, a unikniesz odparowania części wody.

Rozsądne pranie

Pamiętajmy pierzemy tylko wtedy, gdy uzbieramy pełny wsad czyli zwykle 6kg. Każde pranie to zużycie około 100 litrów wody!!! Pierz jak najrzadziej, unikaj prania rzeczy nie zabrudzonych. Jest to bardzo prosta i skuteczna metoda na oszczędzanie wody w domu.

Usuwamy wszystkie wycieki i nieszczelności

oszczędzanie wody w domu kran

Fotografia – flickr.com

A w szczególności wyciek z spłuczki wc (wymiana uszczelki), kapiące krany. Ustalenie czy mamy wycieki jest bardzo proste! Wystarczy spisać wskazania wodomierza i po 3 godzinach sprawdzić ponownie stan licznika.

Odzyskiwanie wody

Wodę którą zużyłaś/eś do mycia brudnych warzyw i owoców możesz użyć do podlewania kwiatków, podobnie jak wodę w której gotowałeś jajka . Odzyskaj wodę po kąpieli w wannie oraz prysznicu do spłukania wc. Doskonałą wodą do spłukiwania WC jest zużyta woda z pralki – zawiera detergenty, jest ciepła (byle nie za bardzo bo może pęknąć muszla klozetowa). Jeżeli masz możliwość to gromadź wodę deszczową – dzięki niej możesz umyć auto (idealna do tego celu ponieważ deszczówka nie pozostawia zacieków gdyż jest naturalnie odmineralizowana).

Projektowanie instalacji wodnej i kanalizacyjnej

Jeżeli dopiero budujemy dom warto przemyśleć tak projekt instalacji wodnej i kanalizacyjnej, aby zrobić specjalne zbiorniki na odzyskaną wodę. Warto podzielić je na 3 rodzaje tzw. woda biała (pitna), szara (ta ponownie używana- wanna, prysznic itp) i czarna (do toalety). Ważne też aby umieścić źródła ciepłej wody (bojler, junkers) jak najbliżej odbiorników (krany, prysznic) unikniemy niepotrzebnego wylewania zimnej wody. Koniecznie należy też dokładnie docieplić przewody przez które przepływa ciepła woda .

Dobre nawyki

Aby te sposoby były skuteczne najważniejszą rzeczą jest wyrobienie sobie właściwych nawyków, co jest podstawą w oszczędzaniu. A może ty masz pomysł na to jak oszczędzać wodę? Opisz swoje metody na oszczędzanie wody w domu w komentarzu.

4.87 avg. rating (97% score) - 31 votes