Od ilu lat można mieć konto w banku
  • 4.08 / 5 5
76 głosów, średnia: 4.08 (wynik: 81%)

Dziś odpowiem na często pojawiające się pytanie wśród młodzieży. Czyli od ilu lat można mieć konto w banku. Czasami słyszę mylną opinię, która mówi że trzeba mieć 18 lat aby założyć rachunek. To oczywiście nie prawda, gdyż konto bankowe można mieć po ukończeniu 13 lat, czyli np. będąc gimnazjalistą w pierwszej klasie. Banki mają w ofercie zarówno konta młodzieżowe, jak i ROR-y dla osób pełnoletnich, dostępne także od 13 roku życia. Nowością są konta dla dzieci, poniżej trzynastu lat, których funkcjonowanie omówię poniżej. Pisałem już o tym jak przekonać rodziców do konta bankowego, więc nie będę powtarzał korzyści płynących z posiadania rachunku młodzieżowego, skupię się na temacie wpisu.

Od ilu lat można mieć konto w banku

Konto w banku możesz mieć po ukończeniu 13 lat

Osoby niepełnoletnie po ukończeniu 13 roku życia, zgodnie z kodeksem cywilnym osiągają „ograniczoną zdolność do czynności prawnych”. Jest to formalna nazwa, pojawiającej się możliwości do zarządzania własnymi pieniędzmi. Banki dopuszczają opcję założenia rachunku i posiadania karty debetowej, pod warunkiem uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego. Czyli w praktyce rodzica lub opiekuna prawnego. Obecnie nie musisz odwiedzać oddziału i stać w długich kolejkach aby założyć konto. Możesz to zrobić wypełniając formularz na stronie internetowej. Umowę do podpisu (Twojego i opiekuna prawnego), dostarczy z banku bezpłatnie kurier, który skontaktuje się najpierw telefonicznie.
Aby wypełnić wniosek online wystarczy Twój dokument potwierdzający tożsamość – legitymacja szkolna, tymczasowy dowód osobisty lub paszport. Oraz podstawowe dane personalne i kontaktowe (PESEL, adres zameldowania i zamieszkania, numer tel. oraz e-mail). Podczas wizyty kuriera nie zapomnij o obecności rodzica, który również (np. dowodem osobistym), potwierdzi swoją tożsamości przed podpisywaniem umowy.

Konto młodzieżowe czy dla osób dorosłych ?

Banki dają możliwość otwarcia zarówno rachunku dla młodzieży, jak i typowego dla osób dorosłych klientom, którzy ukończyli 13 lat. Wybierając rodzaj zakładanego konta, zwróć uwagę na tabelę opłat i prowizji. Często oferta skierowana do młodzieży, wiąże się z niższymi opłatami. Przykładowo dla popularnego młodzieżowego Konta z Lwem Direct 13-18 lat w ING Banku Śląskim albo Izzykonta w mBanku, banki nie pobierają opłaty nie tylko za rachunek, ale także za kartę debetową (do ukończenia 18 lat). Później, po osiągnięciu pełnoletności, opłaty można uniknąć wykonując kartą co miesięczne transakcje.

Zwykle banki dają możliwość prowadzenia konta młodzieżowego, bez możliwości wglądu do rachunku przez rodziców. Wystarczy że podczas wypełniania formularza, nie zaznaczysz opcji aby rodzic był pełnomocnikiem do rachunku.

Przykładem konta młodzieżowego może być popularne izzyKonto w mBanku.

Pełna zdolność do czynności prawnych od 18 lat

gotowka-2Oczywiście pełną zdolność do czynności prawnych uzyskujesz mając 18 lat. Wtedy masz nieograniczoną możliwość podpisywania umów i zaciągania zobowiązań. Umowę o konto możesz już podpisać bez zgody opiekuna prawnego. Możesz także zmienić konto i założyć inny rachunek jeżeli znajdziesz bank z lepszą ofertą.

Konta dla dzieci poniżej 13 lat

Banki wprowadzają do oferty także rachunki dla dzieci np. PKO Konto Dziecka dostępne PKO Banku Polskim. Osoby poniżej 13 roku życia nie mogą być formalnie „posiadaczami” rachunku osobistego. ani też karty do konta. Mają jednak możliwość korzystania z specjalnego konta, stanowiącego część rachunku rodzica; oraz użytkowania (nie posiadania) jego karty. Opiekun prawny (zwykle rodzic), sprawujący opiekę nad dzieckiem, ma pełną kontrolę nad takim kontem i możliwość zarządzania pieniędzmi. Część rodziców zakłada takie rachunki dzieciom, aby uczyć je podstaw zarządzania finansami osobistymi. Maluch ma dostępem do swojego konta, także przez Internet.

Od ilu lat można mieć konto w banku
  • 4.08 / 5 5
76 głosów, średnia: 4.08 (wynik: 81%)