Oszczędniejsze jest mycie ręczne czy zmywarka?
 • 4.87 / 5 5
54 głosy, średnia: 4.87 (wynik: 97%)

Na blogach finansowych czytałem już wiele opracowań tematu: Czy oszczędniejsze jest mycie ręczne czy też w zmywarce? Wnioski są dość różne i czasami niestety absurdalne. Autorzy tekstów i opracowań próbują udowadniać założone wcześniej tezy i twierdzenia oraz naginają fakty albo piszą na zlecenie producentów zmywarek. Powielanie absurdalnych tez nie jest niczym nowym w sieci, ale moim zdaniem na poważnych blogach dotyczących finansów osobistych, nie powinno mieć miejsca.

Tańsze jest zmywanie w zmywarce czy ręczne

fot: pixabay.com/pl

Czas obalić kilka mitów i sprawdzić czy w rzeczywistości tańsze będzie zmywanie ręczne czy też użycie zmywarki. Choć zdrowy rozsądek podpowiada od razu, że mycie naczyń w zmywarce jest droższe, to sprawdzę dla Ciebie na konkretnym przykładzie jak to wygląda w rzeczywistości i czy zmywarka się opłaca? Moja analiza nie jest sponsorowana przez żadnego z producentów i sprzedawców sprzętu do zmywania, a podane marki preparatów podane są w celach informacyjnych. Postaram się przeprowadzić ją obiektywnie i rzetelnie.

Koszt zmywania w zmywarce

Zacznijmy od policzenia tego ile kosztuje Cię zmywanie w zmywarce. Oczywiście podane kwoty będą różne dla urządzeń o innym zużyciu energii, osób korzystających z taryfy nocnej prądu, zależne od cen wody i zakupionych środków myjących oraz stopnia zapełnienia zmywarki. Jednak przedstawione poniżej zestawienie pozwoli Ci zorientować się w temacie i podjąć decyzję samodzielnie. Czy w Twoim przypadku kupno zmywarki jest opłacalne? Czy może chcesz po prostu w ten sposób ułatwić sobie zmywanie naczyń albo zaoszczędzić czas?

Do obliczeń przyjąłem zmywanie naczyń w zmywarce po jej zapełnieniu, średnio, co drugi dzień, czyli 15 razy w miesiącu.

 • Koszt zakupu zmywarki w przypadku maszyny z dolnej półki to ok. 1000 zł. Zakładając trwałość współcześnie produkowanego urządzenia na ok. 8 lat mamy koszt roczny 125 zł i miesięczny 10,40 zł.
 • Zmywarkę wolnostojącą albo do zabudowy musisz przygotować do pracy. Doprowadzić dopływ i odpływ wody do urządzenia. Fachowiec za podłączenie zmywarki weźmie ok. 100 zł. Na szczęście większość z nas potrafi zrobić to samodzielnie.
 • Koszt taniej, marketowej tabletki do zmywania to ok. 0,30 zł za sztukę. 15 zmywań daje nam 4,50 zł miesięcznie.
 • Producenci nie uznają gwarancji, jeżeli nie zastosujesz soli do pojemnika podczas zmywania i twierdzą, że jej brak doprowadzi do awarii. Zużycie soli zależy od twardości wody i producenta zmywarki. Koszt soli Finish to ok. 6,6 zł za 1 kg soli, który w przypadku zmywarki Whirlpool wystarczy na ok. jeden miesiąc.
 • Jeżeli nie użyjemy nabłyszczacza, naczynia będą wyglądać na matowe i niedomyte. Płyn nabłyszczający do zmywarek 400ml kosztuje ok. 12 zł i wystarczy na ok. 2 miesiące. Co przełoży się na koszt 6 zł miesięcznie.
 • Zużycie prądu zmywarek w przypadku popularnych programów codziennych wynosi ok. 1,4 kWh na jedno zmywanie. Przy koszcie 1 kWh energii elektrycznej na poziomie 0,58 zł mamy koszt 0,81 zł na pojedyncze zmywanie.
 • Policzmy jeszcze zużycie wody, realne a nie to podawane przez producenta. W zależności od cyklu i modelu zmywarki może wynosić ok. 7 do 20 litrów. Do obliczeń przyjąłem wartość 10 litrów na jedno zmywanie. Koszt 1 m3 zimnej wody to w mojej miejscowości 4,40 zł i powstałych z niej ścieków 6 zł, co daje nam koszt 10,40 zł/1m3. Dla 10 litrów mamy, więc cenę 0,10 zł łącznie z zużytą wodę i ściekami dla jednego cyklu zmywania.

Koszty razem:

 • 1 zmywanie w zmywarce – 2,74 zł
 • 15 cykli zmywania w zmywarce miesięcznie – 41,1 zł
 • 30 cykli zmywania w zmywarce miesięcznie – 82,2 zł

Koszt zmywania ręcznego

Duża miska kuchenna do zmywania ręcznego ma pojemność 7,2 litra. Kosztuje w markecie kilka złotych, więc jej koszt pomijam. Napełniając ją w ok. 3/4 zużyjesz ok. 5 litrów ciepłej wody. Podobne, jeżeli użyjesz zlewu do tego celu albo drugiego do płukania naczyń. Razem daje to ok. 10 litrów zużytej do mycia i płukania wody. Ciepła woda to w moim przypadku koszt 23 zł/m3 i 6 zł za m3 ścieków (razem 29 zł).

Policzmy, więc ile kosztuje zmywanie ręczne.

 • 10 litrów ciepłej wody i opłata za ścieki – 0,23 zł
 • Butelka dobrego płynu do zmywania naczyń „Ludwik” kosztuje 23zł za 5 litrów. Za litr płacimy, więc 4,6 zł. Płyn dolany do ciepłej wody albo użyty na gąbkę w ilości 10 ml (strzykawka) to koszt średnio 5 groszy dla pojedynczego zmywania.

Do powyższych wyliczeń warto dodać pewne fakty. Dobrego jakościowo płynu do zmywania wystarczy tak naprawdę kilka kropel, aby umyć komplet naczyń. Jeżeli nie pozwolisz na to żeby brudne naczynia się „zaschły” i namoczysz je w misce albo zlewie napełnionym wodą przed zmywaniem, bardzo łatwo usuniesz potem zanieczyszczenia z ich powierzchni. Część osób płucze naczynia pod bieżącą wodą. Pamiętaj, że nie musisz ustawiać kranu na maksymalne ciśnienie wody. Wystarczy cienki strumień, aby spokojnie opłukać naczynia i jednocześnie zużyć kilka do kilkunastu litrów wody, zamiast kilkudziesięciu.

Koszty razem:

 • 1 zmywanie ręczne – 0,29 zł
 • 15 zmywań ręcznych miesięcznie – 4,35 zł
 • 30 zmywań ręcznych miesięcznie – 8,70 zł

Wnioski, czyli: czy zmywarka się opłaca?

 • 1 zmywanie w zmywarce – 2,74 zł
 • 1 zmywanie ręczne – 0,29 zł

Jak wynika z wyliczeń i zdrowego rozsądku zmywanie w zmywarce jest dużo droższe od zmywania ręcznego. Droższe niestety aż prawie 10-krotnie. Zmywarka z ekonomicznego punktu widzenia, po prostu się nie opłaca.

Ile zaoszczędzisz zmywając ręcznie?

zaoszczędzone pieniądze

fot: freeimages.com

Oszczędności, które zostają w Twojej kieszeni jeżeli zmywasz ręcznie mogą być znaczące. Zwłaszcza jeżeli zmywasz w zmywarce codziennie.

 • Zmywając ręcznie oszczędzasz za każdym razem – 2,45 zł
 • 15 razy zmywając ręcznie w miesiącu oszczędzisz – 36,75 zł
 • 30 razy zmywając ręcznie w miesiącu oszczędzisz – 73,50 zł
 • Rok zmywania ręcznego zamiast używania zmywarki przełoży się na 882 zł oszczędności (przy 30 użyciach zmywarki w miesiącu)
 • 10 lat zmywania ręcznego sprawi, że w Twoim portfelu pozostanie 8820 zł!

Zmywarka oszczędza czas?

Pomijając fakt, że wiele artykułów jest sponsorowanych przez producentów zmywarek, najczęściej na blogach pojawia się argument „czasu”. Oszczędność czasu jako często traktowana jako argument. Sprawdźmy, więc jak jest naprawdę.

 • Zmywanie ręczne w przypadku 2-3 osobowej rodziny zajmuje zwykle 5-15 minut, zależnie od ilości naczyń.
 • Zmywanie w zmywarce trwa od 30 minut do nawet 3 godzin w przypadku niektórych cykli ekologicznych. Do tego trzeba doliczyć czas na ułożenie i wyjęcie naczyń.
 • Zmywaka nie da sobie rady z naczyniami mocno zabrudzonymi. Trzeba je wstępnie umyć ręcznie, więc znów tracimy czas oraz dwukrotnie zużywamy wodę i detergent (przed zmywaniem w zmywarce).

Dlaczego zmywarka się nie opłaca?

 • Zmywarka nie opłaca się z powodów ekonomicznych. Z powyższych wyliczeń wynika jasno, że zmywanie ręczne jest o wiele tańsze.
 • Zmywanie ręczne jest bardziej ekologiczne od zmywania w zmywarce. Tak naprawdę zużywamy tę samą ilość wody, ale o wiele mniej „chemii” (tylko płyn bez kostek, soli i nabłyszczacza). Do zmywania ręcznego praktycznie nie zużywamy prądu. Zmywarka jest mniej ekologiczna od zmywania ręcznego. Zużywamy jednocześnie większą ilość chemii (kostkę, płyn, sól) i prąd. Wyprodukowanie zmywarki to duże zużycie energii (przetop i przerób materiałów, produkcja i transport) i surowców naturalnych oraz powstające przy okazji zanieczyszczenia chemiczne (farby, opary, itp).
 • Przez wymogi Unii Europejskiej (nietrwałe luty elektryczne bez dodatku ołowiu, itp.) zmywarki są coraz mniej trwałe. Po kilku, maksymalnie kilkunastu latach naprawa obecnej zmywarki będzie nieopłacalna i trzeba będzie kupić nową.
 • Zmywanie ręczne jest dla nas zdrowsze. Pracując rękoma wykonujemy aktywność fizyczną. Zaś w pozycji wyprostowanej nie obciążamy przy tym kręgosłupa, tak jak schylając się do zmywarki i układając w niej naczynia.
 • Są rzeczy, których nie można myć w zmywarce, np. patelnie i garnki teflonowe. Oprócz zmywarki i tak będziesz musiał zmywać ręczne.
 • Używając zmywarki trzeba wykonywać także „puste” zmywania bez naczyń w celach czyszczących. Tracimy dodatkowy czas i pieniądze.
 • Posiadając zmywarkę trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe komplety naczyń, co też kosztuje. Nie możemy użyć obecnych, ponieważ czekają zwykle aż zmywarka się zapełni.
 • Naczynia zmywane w zmywarce trzeba częściej zmieniać, gdyż niszczą się o wiele szybciej, niż podczas zmywania ręcznego. Zmywarka niszczy naczynia i często ich nie domywa.

Oczywiście powyższym wpisem nie chce zniechęcić nikogo do zakupu zmywarki. Urządzenie to może skutecznie pomóc, jeżeli czeka nas duża porcja zmywania po imprezie, większej ilości gości, itp. Jednak przestańmy wierzyć w bajki pisane w artykułach, które powstały min. na zlecenie sprzedawców i producentów zmywarek. Większość użytkowników zmywarek przyznaje jednocześnie, że bez zmywania ręcznego, tak naprawdę się nie obejdzie (jeżeli trafią się mocno zabrudzone naczynia). Zmywanie ręczne jest oczywiście o wiele tańsze, tylko nie każdy je lubi 😉

Oszczędniejsze jest mycie ręczne czy zmywarka?
 • 4.87 / 5 5
54 głosy, średnia: 4.87 (wynik: 97%)