Meritum Bank wprowadza opłatę za kartę
  • 4.66 / 5 5
29 głosów, średnia: 4.66 (wynik: 93%)

Dostałem dziś wiadomość e-mail od Meritum Banku, w której znalazła się informacja o wprowadzeniu opłaty za kartę do Prostego Konta Osobistego. Po przejęciu Meritum przez Alior Bank wprowadzenie opłat (jak domyślała się większość z nas) było tylko kwestią czasu. Jako posiadacz tego rachunku musiałbym zmienić go na „Konto z gwarancją” albo płacić od Czerwca 2015 nawet 14zł miesięcznie.

meritum bank logo opłata za kartę

Źródło: Meritum Bank

Nie trudno zgadnąć, że Alior chce sobie w ten sposób „odbić” koszty przejęcia mniejszego banku. Jednocześnie zmuszając klientów Meritum do zamknięcia konta albo przejścia na nowszy typ rachunku osobistego (Konto z Gwarancją). Postanowiłem, że zakończę współpracę z Meritum Bankiem i zamknę swój ROR.

Opłaty dla Prostego Konta Osobistego

Wraz z końcem marca 2015 bank wycofuje z oferty słynne „Proste Konto Osobiste”, jednak dotychczasowi posiadacze rachunku będą mogli nadal z niego korzystać. Sprawdźmy, co czeka klientów Meritum, którzy pozostaną z tym kontem i od czerwca dostaną na nowe warunki.

  • Miesięczna sztywna opłata za kartę debetową, której nie da się uniknąć – 6zł
  • Opłata dodatkowa za kartę będzie naliczana (od listopada 2015), jeżeli konto nie zostanie zasilone, co miesiąc kwotą min. 2 tys. zł (z tytułu pensji, stypendium, emerytury albo przelewem z innego banku) – 8zł

W sumie możemy, więc płacić nawet 14zł miesięcznie! Chyba, że nie używamy karty i zamkniemy ją całkowicie.

Nowy typ konta z gwarancją na 5 lat

Wraz z końcem marca bieżącego roku Proste Konto Osobiste zostaje wycofane z oferty Meritum. Na jego miejscu pojawia się nowe „Konto z Gwarancją”.

Zobaczmy, czym się charakteryzuje nowy rachunek:

  • Gwarancja, że przez 5 lat bank nie zmieni warunków jego prowadzenia.
  • Do końca października 2015 konto prowadzone jest bez opłat.
  • Od listopada 2015 konto i karta są prowadzone bezpłatnie pod warunkiem, że klient, co miesiąc zasili rachunek kwotą min. 2500zł, bądź dokona płatności bezgotówkowych kartą na min. 700zł miesięcznie. Jeżeli posiadacz konta nie spełni tego warunku Meritum Bank naliczy opłatę za konto i kartę w wysokości 12zł miesięcznie.
  • Dostajemy darmowe przelewy ekspresowe (natychmiastowe) bez miesięcznego limitu ich ilości.
  • Darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. Choć w drugim przypadku oczywiście dojdzie koszt przewalutowania środków.

Co ważne możliwe jest także bezpłatne przejście na Konto z Gwarancją. Odpowiedni wniosek ma wkrótce pojawić się w menu transakcyjnym banku, dostępnym po zalogowaniu na Proste Konto Osobiste. W takiej sytuacji dotychczasowa karta zostaje automatycznie przypisana do nowego Konta z Gwarancją.

Możliwe alternatywy

Na rynku mamy jednak nadal darmowe konta oraz takie gdzie opłaty da się zredukować do minimum, przykłady:

Zamykanie Prostego Konta

Meritum Bank jakiś czas temu postanowił utrudnić swoim klientom zamknięcie Prostego Konta Osobistego. Wyłączył tę opcję z panelu transakcyjnego, aby nie dało się przeprowadzić takiej operacji przez Internet. Konieczna jest wizyta w oddziale banku albo przesłanie papierowego „Wypowiedzenia umowy” pocztą (polecam co najmniej „list polecony za potwierdzeniem odbioru”). Jeżeli konto było zakładane przez Internet potrzebny będzie jeszcze „skan” dowodu osobistego. Nie obowiązuje nas 30 dniowy termin wypowiedzenia umowy, ponieważ Meritum Bank sam „zmienił jej warunki”.
Konto można zamknąć także w oddziale franczyzowym banku, zaś cały proces dość mocno przyspiesza posiadanie przy sobie numeru rachunku bankowego 😉

Meritum Bank wprowadza opłatę za kartę
  • 4.66 / 5 5
29 głosów, średnia: 4.66 (wynik: 93%)