Kredyt we frankach – co robić?
  • 4.96 / 5 5
72 głosy, średnia: 4.96 (wynik: 99%)

Media nadal podkręcają emocje wokół osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich (CHF). Sami kredytobiorcy często nie wiedzą, co zrobić w obecnej sytuacji. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego kredyty frankowe spłaca obecnie ok. 550 tys. rodzin w Polsce. Szwajcarski Bank Centralny (SNB) broniąc wcześniej ustalonego poziomu kupował ogromne ilości euro na rynku, ponosząc z tego tytułu miliardowe straty.

Przypomnę, że SNB przestał utrzymywać franka na poziomie 1,2 za euro. Kurs franka po tej decyzji 15 stycznia eksplodował, rosnąc gwałtownie z poziomu 3,58zł, osiągnął chwilowo nawet 5,19zł. Tak gwałtowne umocnienie było szokiem dla rynku walutowego i frankowych kredytobiorców. Kurz po panice zaczyna opadać, frank stabilizuje się w okolicy 4 zł, więc czas przyjrzeć się obecnej sytuacji „frankowiczów”. Jako bloger finansowy postanowiłem zająć stanowisko w obecnej sytuacji.

Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich?

Masz kredyt hipoteczny we franku i nie wiesz co zrobić? Polecam przeczytać porady zanim podejmiesz pochopne decyzje:

  • Zachowaj spokój, szum medialny nie jest dobrym doradcą. Gazety i portale będą prześcigać się w pokazywaniu ludzi, którym kredyt zrujnował życie. Takie nagłówki mają przyciągać naszą uwagę oraz zwiększać sprzedaż i poczytność publikacji.
  • Nie wierz prognozą analityków, żaden nie jest w stanie przewidzieć kursu franka w przyszłości.
  • Policz o ile tak naprawdę wzrośnie dla Ciebie wysokość raty przy obecnym kursie.
  • Przygotuj domowy budżet do spłaty wyższej raty, ograniczając inne wydatki albo szukając dodatkowego źródła dochodów.
  • Zapewnij środki na rachunku, z których bank będzie mógł pobrać ratę. W ten sposób nie dajesz podstaw bankowi do żądania dodatkowych zabezpieczeń, stosowanych np. wobec kredytobiorców, którzy zalegają w jakiś sposób z płatnościami.
  • Spróbuj obniżyć ratę kredytu w CHF, spłacając raty frankami kupionymi w kantorze np. internetowym. Decyzja ta wymaga podpisania aneksu do umowy z bankiem, który może otworzyć specjalny rachunek w walucie służący do spłaty rat. Procedura zwykle trwa do kilku dni, więc możesz zdążyć jeszcze przed ratą płatną w lutym. Oszczędność rzędu 30-60zł na przykładowej racie da Ci w skali kilku miesięcy kilkaset złotych.
  • Nie przewalutowuj kredytu w chwili, gdy frank jest rekordowo drogi i rynek jest bardzo niepewny. Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Z takimi operacjami warto zaczekać do ustabilizowania się sytuacji.
  • Zacznij gromadzić oszczędności, jeżeli nie robiłeś tego do tej pory. Policz na co i ile wydajesz, czy wszystkie Twoje wydatki są niezbędne. Dodatkowe środki (poduszka finansowa) bardzo przydają się w takich sytuacjach, oszczędzą Ci stresu i niepewności.

Dlaczego kurs franka eksplodował?

kredyt we franku szwajcarskim co zrobić przewalutować

freeimages.com

Do tej pory frank szwajcarski (CHF) był postrzegany przez inwestorów międzynarodowych jako bezpieczna waluta na niepewne czasy (wojna na Ukrainie, terroryzm, itd.). Więc popyt na franka był bardzo duży i tylko działania SNB skutecznie utrzymywały kurs w ryzach. Do tego dochodzi kupowanie franka przez część rodzimych (obecnych także w Polsce) banków jako waluty, która pozwala im obsługiwać udzielone (do 2008r) kredyty w CHF. Pod naporem tych czynników Szwajcarski Bank Centralny poddał się, chcąc ograniczyć własne straty, które powiększały się przy kolejnych zakupach euro na rynku. Ogłosił że przestaje bronić kursu.
Decyzja była zaskoczeniem dla rynku i okazją do spekulacji. Zadziałały automatyczne mechanizmy czyli zlecenia i algorytmy komputerowe na rynku Forex, powodując niespotykany skok notowań.
SNB postanowił zastosować inny instrument, osłabiający kurs, czyli ujemne stopy procentowe. Jednak obniżka głównej stopy do (minus) –0,75% okazała się nie wystarczająca, aby zapobiec spekulacyjnemu umocnieniu CHF, choć na pewno pomogła ustabilizować kurs w dłuższym terminie.

Negatywne konsekwencje dla Szwajcarskiej gospodarki

Szwajcaria opiera swoją gospodarkę na eksporcie. Więc utrzymywanie niskiego kursu walutowego w stosunku do euro działało na korzyść szwajcarskich firm. Teraz umocnienie franka wyraźnie obniży konkurencyjność szwajcarskich produktów. Natychmiast spadkami zareagowała nie tylko szwajcarska, ale także inne europejskie giełdy, dyskontując obniżenie poziomu zysków wielu notowanych spółek.

Prognozy na przyszłość dla frankowiczów

Jak widać jedna decyzja może wywrócić wszystkie prognozy analityków do góry nogami. Moim zdaniem nie warto przykładać do nich zbyt dużej dozy wiary. Na pewno decyzja Banku Centralnego Szwajcarii o obniżce stóp procentowych będzie oddziaływać jako czynnik osłabiający CHF. Co jest dobrą wiadomością dla polskich kredytobiorców posiadających frankowe kredyty hipoteczne. Czas jednak przyzwyczaić się do wyższego kursu franka w przyszłości, być może utrzyma się on nadal w okolicach 4zł w 2015 roku.
Oczywiście są to moje prywatne przemyślenia. Więc nie traktujcie mnie jak wyroczni (taka nie istnieje). Mogę tylko prognozować wydarzenia z lepszym lub gorszym skutkiem. Warto za to wykorzystać porady zawarte w artykule aby spłacać raty bez problemów.

Kredyt we frankach – co robić?
  • 4.96 / 5 5
72 głosy, średnia: 4.96 (wynik: 99%)