Kradzież albo zgubienie karty płatniczej – co zrobić?
 • 4.94 / 5 5
36 głosów, średnia: 4.94 (wynik: 98%)

Utrata karty bankowej może przytrafić się prawie każdemu z nas, na skutek np. zgubienia albo kradzieży. Sprawdź co zrobić w takiej sytuacji, aby nie ponieść nadmiernych konsekwencji finansowych. Dowiesz się, pod jaki numer zadzwonić aby zastrzec kartę i ile może Cię kosztować np. używanie karty przez złodzieja. Poznasz także sposoby na to jak uniknąć kradzieży albo w jej następstwie nie stracić dostępu do swoich środków na koncie.

Co zrobić w przypadku utraty karty debetowej?

Nie wnikam jednak tutaj czym różnią się karta kredytowa i debetowa.Większość z nas posiada najpopularniejsze na rynku karty debetowe, nazywane także płatniczymi i bankomatowymi.  Są to plastiki standardowo wydawane do konta osobistego przez bank po otwarciu rachunku.

Szybki poradnik:

 • Jeżeli zauważysz brak karty sprawdź jak najszybciej pozostałe kieszenie w ubraniu, torebce, półce przy bankomacie itp. Przypomnij sobie czy nie pożyczyłeś jej albo nie zostawiłeś w domu. Zastrzeżonej karty nie da się użyć ponownie po jej odnalezieniu (np. w innej kieszeni kilka minut po zgłoszeniu 😉 ), trzeba będzie wyrobić nową.
 • Utratę karty jak najszybciej zgłoś do swojego banku. Jeżeli nie znajdujesz się akurat w pobliżu najbliższej placówki skorzystaj z infoilinii swojego banku albo też uniwersalnej, uruchomionej przez Związek Banków Polskich: + 48 828 828 828.

Konsekwencje kradzieży lub zgubienia karty

karta debetowa mbank opłatyPomimo tego, że posiadanie karty jest o wiele bezpieczniejsze od noszenia przy sobie większej ilości gotówki, konsekwencje finansowe mogę być dla nas mniej lub bardziej odczuwalne. Na szczęście zwykle nie stracimy wszystkich pieniędzy znajdujących się na koncie. Najważniejsza dla nas, jako posiadaczy karty jest szybka reakcja. Im szybciej zablokujemy (zastrzeżemy) kartę, tym mniej potencjalnie stracimy środków. Nie dopełnienie tego obowiązku, czyli nie zgłoszenie utraty karty, wiąże się z poniesieniem przez nas konsekwencji finansowych. Bank nie wypłaci nam żadnej rekompensaty w przypadku użycia karty przez osobę nie uprawnioną.

Ochrona prawna posiadacza karty

Od momentu zgłoszenia utraty karty płatniczej bank przejmuje na siebie odpowiedzialność za jej użycie. Także wykorzystanie przez np. złodzieja do płatności zbliżeniowych. Prawo chroni nas jednak częściowo już wcześniej. Jeżeli dopełniliśmy formalności i karta została zastrzeżona, odpowiadamy do równowartości kwot:

 • 150 euro – przy płatnościach z użyciem PIN-u,
 • 50 euro – przy płatnościach zbliżeniowych.

Przykładowo, jeżeli do momentu zastrzeżenia karty, osoba nie uprawniona dokona nią wielu transakcji zbliżeniowych na łączną kwotę 500zł. Bank zwróci nam tę kwotę pomniejszoną o 50 euro. Od momentu zastrzeżenia karty nie ponosimy już konsekwencji finansowych.mbank nowe bankomaty

Obowiązki użytkownika karty

Ustawa o usługach płatniczych z dnia 19 sierpnia 2011 roku, nakłada na nas kilka wymogów, które powinniśmy spełnić jako użytkownicy elektronicznego pieniądza. Nie zastosowanie się do poniższych obowiązków oraz zasad zdrowego rozsądku, może skutkować odmową wypłaty rekompensaty części utraconych środków, na skutek nie uprawnionego użycia „plastiku”.

Po otrzymaniu karty powinniśmy:

 • Podpisać ją w wyznaczonym miejscu.
 • Przechowywać w miejscu nie dostępnym dla potencjalnego złodzieja. Portfel nie zawsze jest dobrym pomysłem.
 • Przy więcej niż jednej karcie nie trzymać wszystkich razem. Przykładowo przy drugiej karcie umieszczonej w dokumentach (w przypadku utraty karty z portfelem), nadal zachowujemy możliwość pobierania gotówki z drugiego konta.
 • Nie nosić nigdy przy sobie numeru PIN. Taką karteczkę niestety nadal posiada przy sobie wielu z nas. Jeżeli nie możesz go zapamiętać zapisz PIN jako element fałszywego numeru telefonu, ewentualnie w inny sposób trudny do rozszyfrowania przez osobę postronną. Nie trzymaj takiej karteczki w portfelu z kartą.
 • Wydawca karty nakłada na nas także obowiązek niezwłocznego zgłoszenia jej utraty albo zniszczenia.

Warto także:

 • Wpisać do telefonu numer infolinii naszego banku widoczny na karcie. Oszczędzimy sobie szukania go w momencie utraty karty.
 • Związek Banków Polskich przygotował także uniwersalny numer infolinii (na wszelki wypadek): 828 828 828. Jednak nie wszystkie banki w Polsce przystąpiły do tego projektu, np. w mBanku trzeba skorzystać z internetowego sytemu zgłoszeń samego banku. Nie mniej jednak warto również go zapisać w telefonie gdyby infolinia naszego banku była zajęta albo miała awarię. Pod tym numerem klienci większości banków w Polsce mogą zastrzec kartę.

Nie dopełnienie obowiązków przez posiadacza karty

Bank na pewno zbada, w jakiej sytuacji karta została użyta, gdzie i ewentualnie przez kogo. Przykładowo mogą być to także nagrania ze sklepowego monitoringu. Możemy zostać obciążeniu częściową kwotą nieuprawnionych transakcji, gdy np. pożyczyliśmy kartę żonie/mężowi albo osobie trzeciej.

Bank może nas obciążyć także cała kwotą nieuprawnionych transakcji, gdy udowodni że:

 • Nie chroniliśmy należycie numeru PIN albo znalazł on się np. w portfelu z kartą.
 • Karta nie została w ogóle zastrzeżona.

Ubezpieczenie

Mamy możliwość wykupienia w banku ubezpieczenia na wypadek utraty karty. Dzięki czemu obniżamy swoją odpowiedzialność finansową po zgubieniu karty albo jej kradzieży. Koszt takiego ubezpieczenia to zwykle około kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Jednak moim zdaniem nie zawsze ma ono sens. Jeżeli bank udowodni, że straciłeś pieniądze w wyniku zaniedbania i własnej winy, również odmówi wypłaty środków z ubezpieczenia.

PS Czy zdarzyło Wam się już utracić kartę? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod wpisem.

Kradzież albo zgubienie karty płatniczej – co zrobić?
 • 4.94 / 5 5
36 głosów, średnia: 4.94 (wynik: 98%)