Konto firmowe w ING opłaty i Wasze opinie
 • 4.78 / 5 5
260 głosów, średnia: 4.78 (wynik: 95%)
Konto firrmowe ING Bank opinie

Źródło: ING Bank Śląski

Dostałem maila od czytelnika z prośbą o poradę. Kamil przeczytał na blogu opis konta osobistego Direct w ING i zadał mi pytanie, na temat rachunku firmowego w tym banku. Już dawno nie przeglądałem i nie analizowałem tabeli opłat i prowizji, dla żadnego konta firmowego. Stwierdziłem więc, że warto poświęcić trochę więcej czasu i stworzyć, przy okazji artykuł przedstawiający Konto Direct dla Firm w ING Banku Śląskim. Jest to mój subiektywny opis i opinia o rachunku dla przedsiębiorców. Będę wdzięczny za Wasze, merytoryczne opinie o koncie w komentarzach. Przypominam też o ważnym „warunku aktywności„, który pozwala na zwolnienie z opłat.

Konto osobiste opisywałem już w artykule zawierającym komentarze i opinie o ING Banku Śląskim.

Prośba o opinie o koncie Direct dla Firm od Kamila

Zaznaczę od razu od tego, że nie czuję się ekspertem, mogę tylko przedstawić własną, subiektywną opinię na podstawie analizy rachunku. Przytoczę też treść wiadomości od Kamila:

Cześć Marcin. Zauważyłem że analizowałeś na blogu konto osobiste w banku ING. Ciekaw jestem co myślisz o ich koncie firmowym. Niedługo stanę się początkującym przedsiębiorcą i mam zamiar założyć rachunek w ING Banku Śląskim. Proszę o poradę, czy to dobry wybór ? Na jakie opłaty powinienem zwrócić uwagę ? Pozdrawiam, Kamil.

Dzięki Kamil za motywację do napisania tego wpisu, spróbuję pomóc i przedstawić rachunek firmowy w tym banku.

ING Bank Śląski zaznacza, iż konto dla firm Direct jest skierowane do:

 • osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub spółek cywilnych, jawnych, partnerskich.
 • wspólnot mieszkaniowych

Jeżeli spełniasz te wymogi, polecam przeczytać cały wpis i sprawdzić czy rachunek jest odpowiedni dla Ciebie.

Tabela opłat i prowizji dla rachunku firmowego Direct

Czas więc, przyjrzeć się tabeli opłat i prowizji. Postaram się wskazać co mamy za darmo, za co trzeba będzie zapłacić. Oczywiście założenie „Konta z Direct dla Firm” przez Internet jest darmowe, również dostarczenie umów kurierem. Ułatwienia dla przedsiębiorców, to min. darmowe przelewy online do ZUS i Urzędu Skarbowego.
ING BankOnLine – to nazwa systemu transakcyjnego banku, pozwalającego min. na zarządzanie rachunkiem przez Internet.

Prowadzenie rachunku jest bezpłatne, jeżeli spełnisz warunek aktywności.„Warunek aktywności – rozumiany jako wykonanie przez posiadacza rachunku w danym miesiącu kalendarzowym na rachunku Konto Direct dla Firmy co najmniej jednego przelewu na ZUS lub Urząd Skarbowy lub rozumiany jako suma wpływów środków na rachunek Konto Direct dla Firmy w wysokości minimum 2 000 PLN w danym miesiącu kalendarzowym, dokonanych poprzez przelew zewnętrzny (z innego banku), przelew wewnętrzny (za wyjątkiem przelewów pomiędzy rachunkami własnymi firmy), wpłatę gotówkową własną lub wpłatę gotówkową dokonywaną przez osoby trzecie.” Czyli z opłaty zwalnia w miesiącu kalendarzowym:

 • Przelew do ZUS
 • Przelew do Urzędu Skarbowego
 • Wpływy w łącznej wysokości min. 2000zł w miesiącu na Konto Direct dla Firm

Kluczowe jest słowo „lub”, które oznacza, że wystarczy iż spełnisz jeden z powyższych „Warunków aktywności” aby przelewy krajowe online i prowadzenie konta były bezpłatne w danym miesiącu kalendarzowym.

UWAGA: Jak wynika z informacji ING Banku Śląskiego „Wspólnoty Mieszkaniowe” są zwolnione z tego warunku i zarówno krajowe przelewy internetowe, jak i prowadzenie konta mają „bez opłat”.

Podstawowe opłaty dla konta firmowego Direct w ING   
Otwarcie konta przez Internet 0 PLN
Prowadzenie rachunku0 PLN albo 9 PLN*
Przelew krajowy przez ING BankOnLine na rachunek w ING0 PLN
Przelew krajowy w ING BankOnLine do innego banku0,90 PLN albo 9 PLN*
Przelew krajowy zlecony w oddziale10 PLN
Przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego przez Internet (ING BankOnLine)0 PLN
Przelew SEPA do krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii w EUR5 PLN
Przyjęcie przelewu Europejskiego SEPA z zagranicy w EUR0 PLN
Hasła SMS do potwierdzenia operacji na koncie0 PLN
Miesięczny wyciąg udostępniony w systemie ING BankOnLine0 PLN
Wymóg regularnych wpływów na kontoBrak wymogu
Wpłata gotówki na konto w oddziale banku0,5% kwoty + 10 PLN
Wypłata gotówki w oddziale banku0,5% kwoty + 10 PLN
Polecenie zapłaty - usługa dla płatnika 0 PLN

* 0 zł jeżeli spełnisz opisany powyżej „Warunek aktywności”.

Karta do konta firmowego w ING

Zakładając rachunek automatycznie dostaniemy do niego kartę. Będzie to MasterCard Business albo Visa Business Zbliżeniowa. Niezależnie od tego, którą kartę dostaniesz (MasterCard albo Visa) obowiązuje ta ten sam zakres funkcjonalności i tabela prowizji. Tutaj pojawia się podstawowy warunek (ujęty pod tabelą), który zwalnia z opłaty za plastik. ING Bank Śląski nagradza osoby aktywnie korzystające z konta – kartą, dbając o to aby nie stało „martwe”.

Użytkowanie karty debetowej do konta firmowego Direct w ING
Wydanie standardowej karty debetowej0 PLN
Przesłanie karty pocztą po założeniu konta0 PLN
Wpłata gotówki na konto we Wpłatomatach ING0 PLN
Wpłata gotówki na konto we Wpłatomatach ING0 PLN*
Zastrzeżenie albo zablokowanie karty0 PLN
Miesięczna opłata za kartę0 PLN albo 7 PLN**
Roczna opłata za kartę0 PLN
Wydanie nowej karty po zastrzeżeniu poprzedniej 0 PLN
Rezygnacja z karty do konta (zamknięcie)0 PLN
Wydanie nowej karty po zastrzeżeniu poprzedniej 0 PLN
Zmiana PIN w bankowości internetowej 0 PLN
Sprawdzenie stanu konta w bankomatach ING i Planet Cash0 PLN
Wypłaty z 1200 bankomatów ING0 PLN
Wypłata gotówki w kasie podczas płacenia za zakupy (Cash Back)0 PLN
Wypłaty z 2100 bankomatów Planet Cash 0 PLN
Pierwsza wypłata z obcych bankomatów w miesiącu0 PLN
Kolejne wypłaty z obcych bankomatów w miesiącu 0 PLN

* Wpłaty gotówki w wpłatomatach ING są darmowe do kwoty 50 000 PLN miesięcznie. Od nadwyżki powyżej tej kwoty prowizja wynosi 0,15%.
** 0zł za miesięcznie za kartę, jeżeli w miesiącu dokonasz transakcji bezgotówkowych kartą (np. zakupów), na łączną kwotę min. 300 zł, w przeciwnym wypadku 7 PLN.

Pamiętaj jak uniknąć opłat

Jak wiadomo w większości banków po spełnieniu pewnych warunków, części opłat można uniknąć. Podobnie jest w ING, który reklamuje się wprost „Internetowi nie płacą bo wszystko robią sami”. Bank stawia w dobie Internetu na samodzielność, i przeprowadzanie operacji przez sieć, zamiast oczekiwania w kolejkach w oddziałach.

 • Miesięczna opłata za kartę to 0 PLN, jeżeli wydasz kartą, łącznie w ciągu miesiąca min. 300 PLN. W przeciwnym wypadku, ING za taki miesiąc naliczy opłatę 7 PLN. Okres rozliczeniowy w „banku z lwem” dla rachunków firmowych trwa pełny miesiąc kalendarzowy. Zwróć jednak uwagę na to, że punkty usługowo-handlowe, mają kilka dni na rozliczenie transakcji kartą. Jeżeli rozliczą się z bankiem, z opóźnieniem (w następnym miesiącu) możesz zostać obciążony opłatą. Nie czekaj więc z transakcjami kartą do ostatnich dni miesiąca. Choć w dzisiejszych czasach wydanie plastikiem tej kwoty, oznacza często po prostu zakupy w sklepie lub tankowanie na stacji paliw, (aby trakcie miesiąca wydać kartą wymaganą, minimalną kwotę). Bardziej radykalne rozwiązanie, to bezpłatne zamknięcie karty w oddziale. Polecam je tylko osobą które, planują nie korzystać z bankomatów i wpłatomatów banku, na skutek np. zawieszenia działalności gospodarczej.
 • Opłata za przelewy wewnętrzne (wykonywane poprzez ING BankOnLine) w ramach banku ING oraz do ZUS i US nie jest pobierana. Do innych banków jest to 0 PLN jeśli spełnisz opisany wyżej „warunek aktywności”, jeżeli nie spełnisz tego warunku jest to kwota 0,90 PLN. Przelew w oddziale to koszt 10 PLN więc doradzam bezpłatne przelewy internetowe.
 • Wpłaty gotówki na konto polecam wykonywać bezpłatnie w wpłatomatach ING, gdzie oplata nie jest pobierana do kwoty 50 000 PLN miesięcznie. Powyżej tej sumy jest to koszt 0,15% od nadwyżki. Wpłaty w oddziałach to raczej rozwiązanie awaryjne i wiąże się z kosztem 0,5% kwoty + 10 PLN.
 • Wypłaty z bankomatów ING oraz Planet Cash są bezpłatne (kilka tysięcy maszyn w Polsce). Dla pozostałych bankomatów w Polsce darmowa jest pierwsza wypłata w miesiącu, pozostałe to koszt 2,50zł.
 • Wyciąg z operacji udostępniany jest bezpłatnie w systemie ING BankOnLine, gdzie można go przejrzeć, i gdy zajdzie konieczność wydrukować. Na życzenie klienta bank może też sporządzić papierowy wyciąg ale wiąże się to z dodatkową opłatą, warto więc korzystać z domyślnej, darmowej funkcjonalności.

Pełna tabela opłat i prowizji
Pod tym adresem możesz przejrzeć i pobrać na dysk pełną tabelę opłat: Konto firmowe ING i tabela opłat.

Co z transakcjami zbliżeniowymi ?

Karta do konta firmowego ING opinie

Źródło: ING Bank Śląski

Część klientów chciała mieć możliwość wyłączenia funkcji zbliżeniowej na karcie. Bank ING wprowadził takie, bezpłatne udogodnienie. Wystarczy że zalogujesz się na rachunek w ING BankOnLine i wybierzesz ikonę karty. Potem obok numeru karty zakładkę „Opcje”. Przechodząc dalej wybierasz „Wyłącz zbliżeniowość”. Uwaga aby zmiana odniosła skutek, należy jeszcze wykonać transakcję kartą z użyciem PIN. Mogą to być np. płatność kartą albo sprawdzenie salda konta w bankomacie ING Banku Śląskiego.

Zakładanie konta firmowego Direct w ING Banku Śląskim

Jeżeli konto spełnia Twoje oczekiwania, masz możliwość założenia rachunku poprzez mój link afiliacyjny. Ciebie to nic nie kosztuje i jest bezpieczne; zostajesz tylko przekierowany/-a do wniosku (formularza) ING. Ja otrzymam z tego tytułu prowizję. Tę drobną kwotę, traktuję jako podziękowanie za pracę i czas spędzony na analizowaniu konta, pisaniu artykułu oraz udzielaniu odpowiedzi na pojawiające się w komentarzach pytania.
Aby założyć konto firmowe Direct w ING wystarczą podstawowe dane: dowód osobisty (PESEL), REGON, nr telefonu i adres email. Nie musisz nic drukować, umowy bezpłatnie dostarczy kurier.

podpisanie umowy o konto kurier

Fot. freeimages.com

 • Po otwarciu wniosku wybierasz: Konto z Lwem Dierct w PLN i wypełniasz kolejne pola formularza. Pojawia się pytanie: Czy jesteś już klientem banku? Jeżeli TAK – podaj numer rachunku i wpisz kod z obrazka.
 • W ciągu dwóch dni roboczych, nastąpi kontakt telefoniczny. Doradca ING ustali szczegóły i Umowa do podpisu zostanie dostarczona bezpłatnie przez kuriera, w dogodnym dla Ciebie terminie. Otrzymasz „pakiet startowy” z informacją jak aktywować rachunek.
 • Bank po otrzymaniu umów przygotuje dla Ciebie kartę debetową i za darmo dostarczy ją pocztą.

Link do wniosku - Konto Direct dla Firm

Gdy nie masz REGON

Część przedsiębiorców boryka się z patową sytuacją. Aby otworzyć konto firmowe muszą podać numer REGON. Zaś aby otrzymać ten numer, muszą najpierw posiadać konto bankowe. Prostym rozwiązaniem jest założenie firmy z podaniem numeru konta indywidualnego. Po otrzymaniu REGON, można przez Internet założyć rachunek firmowy. Numer rachunku firmowego można potem wskazać w Urzędzie Skarbowym.

Aktualizacja: Obecnie aby otrzymać REGON nie trzeba mieć jeszcze konta bankowego – obecnie w systemie składania jednego wniosku CEIDG REGON przyznawany jest do 7 dni od założenia działalności – automatycznie. Numer konta można uzupełnić w Urzędzie Miasta/Gminy po jego założeniu.

Ciekawostki
 • Konto firmowe Direct w ING zdobyło pierwsze miejsce w rankingu „kont dla firm”, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą dłużej niż rok, zrealizowanym przez Money.pl.
 • Po założeniu konta przedsiębiorca, (także rozpoczynający działalność gospodarczą) może ubiegać się o przyznanie „Linii kredytowej dla Przedsiębiorców”.
Konto firmowe w ING opłaty i Wasze opinie
 • 4.78 / 5 5
260 głosów, średnia: 4.78 (wynik: 95%)