Jakim kurierem tanio wysłać paczkę?
  • 4.91 / 5 5
78 głosów, średnia: 4.91 (wynik: 98%)

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy zarówno dla firm kurierskich jak i dla Poczty Polskiej. Kupujemy prezenty i przesyłamy o wiele większą ilość paczek niż zwykle. Postanowiłem sprawdzić, jakim kurierem, a właściwie firmą kurierską najtaniej wyślemy paczkę. Wybór przewoźników w Polsce jest dość duży, najpopularniejsze firmy to DHL, UPS, DPD, FedEx, Siódemka, GLS, K-EX, Pocztex.

Jaki kurier będzie najtańszy?

Najtańszy kurier

freeimages.com

Odpowiedź na pytanie gdzie jest najtaniej nie jest niestety uniwersalna. Zależy od wielkości i wagi paczki, czasu w jakim ma zostać dostarczona oraz miejsca odbioru (przesyłki krajowe i zagraniczne). Jeżeli zaczniemy samodzielnie przeglądać cenniki firm kurierskich na stronach internetowych, szybko dojdziemy do wniosku że tracimy na to zbyt dużo czasu. Do tego może nas czekać doliczanie opłat niestandardowych, napisanych często drobnym druczkiem. Na szczęście z pomocą przychodzą porównywarki ofert, które pozwolą nam wybrać najtańszą opcję z pośród co najmniej kilku przewoźników obecnych w systemie.

Brokerzy kurierscy

Wraz z rozwojem handlu w sieci na rynku zaczęły pojawić się kolejne porównywarki i obsługujący je brokerzy kurierscy. Brokerzy to w większości firmy pośredniczące, które korzystają z usług znanych „fizycznych kurierów”. Często w porównywarkach zamieszczonych na ich witrynach internetowych uzyskamy niższe ceny niż przy samodzielnym zamawianiu usługi u konkretnej firmy. Dzieje się tak, dlatego że brokerzy zbierają większą liczbę zamówień dla firmy kurierskiej. Stąd mają możliwość uzyskania niższych stawek za przewóz pojedynczej paczki.

Porównywarki cen usług kurierskich

Liczba brokerów i porównywarek cen usług kurierskich jest dość duża. Powstają systematycznie, kolejne nowe firmy wymuszając konkurencję na rynku. Sam polecam korzystać z większych i sprawdzonych platform, które długością stażu na rynku i jakością usługi wzbudzają zaufanie. Osobiście mam także mniejsze obawy o bezpieczeństwo powierzanych im danych osobowych.
Z pośród tych, z których korzystałem osobiście i mogę polecić to:

  • AlleKurier.pl
  • Sendit.pl
  • Kurierem.pl

Na stronach brokerów zwykle konieczne jest założenie konta. Darmowa rejestracja umożliwia śledzenie bieżącego stanu zamówienia i prostsze zamówienie kolejnej usługi w przyszłości.

Uwaga na dopłaty

Wato poprawnie zmierzyć i dokładnie zważyć paczkę przed wysłaniem. Część firm kurierskich dość chętnie stosuje praktykę „dopłat” za przekroczenie wagi paczki. Informacja o dopłacie potrafi przyjść dopiero po kilku tygodniach albo nawet miesiącu od nadania przesyłki. Informują o takich sytuacjach min. klienci brokera Sendit i kuriera DPD na platformie do dzielenia się opiniami Opineo.pl. Sam nie doświadczyłem jeszcze powyższych problemów. Uczulam tylko czytelników bloga na to, że istnieje taka możliwość. Przed wyborem brokera, warto sprawdzić jego wiarygodność i opinie o nim zamieszczone w sieci.

Jakim kurierem tanio wysłać paczkę?
  • 4.91 / 5 5
78 głosów, średnia: 4.91 (wynik: 98%)