Jak zmienić bank na inny – poradnik
 • 4.93 / 5 5
58 głosów, średnia: 4.93 (wynik: 98%)

Jeżeli zamierzasz zmienić swój bank na inny, tańszy w użytkowaniu, to dobrze trafiłeś. Formalności nie ma tak wiele jak się wydaje, zaś z poniższym poradnikiem zrobisz wszystko szybko i sprawnie.

Dowiesz się jak przebiega cała procedura zmiany instytucji finansowej, która prowadzi Twoje konto osobiste. Najczęściej powodem wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku jest wzrost opłat za jego użytkowanie. Na szczęście nadal można znaleźć jeszcze bank, który poprowadzi Twoje konto osobiste za darmo. Więc na zmianie rachunku możesz łatwo zaoszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych rocznie. Czas, więc wybrać i założyć nowe konto dla Ciebie.

Sprawdź czy warto otworzyć nowy rachunek bankowy

podatek od lokaty

pixabay.com

Przed zmianą banku musisz sprawdzić czy jest to dla Ciebie opłacalna procedura. To znaczy czy Twój dotychczasowy bank pobiera większe opłaty za rachunek albo kartę niż konkurencja. Jeżeli posiadasz konto od wielu lat albo bank wprowadził w ostatnim czasie opłaty, to sytuacja jest jasna i warto zmienić instytucję finansową. Lojalność wobec starego banku nie popłaca, ponieważ nadal można znaleźć konta darmowe w prowadzeniu bez spełniania dodatkowych warunków bezpłatności, ewentualnie z warunkami łatwymi do spełnienia.

Przeglądając oferty i tabelę opłat konkurencji zwróć uwagę na istotne kwestie:

 • Opłaty za prowadzenie konta lub ich brak.
 • Wysokość opłat za użytkowanie karty, ewentualnie możliwość ich uniknięcia.
 • Prowizje albo ich brak za wypłaty z bankomatów własnych oraz obcych sieci.

Co zrobić, kiedy chcesz zmienić bank?

Po wprowadzeniu w 2010 roku w Polsce rekomendacji ZBP (Związku Banków Polskich) nasz dotychczasowy bank może załatwić za nas formalności (przenieść listę odbiorców zdefiniowanych, powiadomić instytucje takie jak US oraz pracodawcę). Możesz także zrobić to samodzielnie, aby mieć pewność, iż wszystkie zmiany zostały wprowadzone prawidłowo.

Aby zmienić bank na inny samodzielnie należy:

 • Uregulować wszystkie zobowiązania i opłaty naliczone przez dotychczasowy bank na Twoim starym koncie.
 • Otworzyć nowy rachunek korzystając z odnośnika prowadzącego do bankowego formularza online.
 • Przelać środki na nowe, otwarte konto w innym banku.
 • Podąć nowy numer rachunku bankowego pracodawcy, kontrahentom, Urzędowi Skarbowemu, w niektórych przypadkach także w ZUS.
 • Jeżeli korzystasz z polecenia zapłaty, zlecenia stałego albo masz listę zdefiniowanych odbiorców przelewów, to skopiuj te dane do nowego systemu transakcyjnego. Cześć banków umożliwia ich wyeksportowanie, ale w większości przypadków wystarczy je przepisać albo przenieść metodą kopiuj-wklej.
 • Wypowiedzieć umowę w systemie transakcyjnym, w placówce albo w oddziale. Zależnie od tego jaka wersje udostępnia Twój dotychczasowy bank. Jeżeli korzystasz z usług banku internetowego to wystarczy ze wyślesz na adres korespondencyjny listem poleconym pisemne wypowiedzenie autoryzowane Twoim podpisem.

Wybór nowego banku

Jeżeli szukasz darmowego konta bankowego polecam zapoznać się z ofertami banków opisanymi pod poniżej znajdującymi się odnośnikami:

 1. Nest Konto w NEST Banku – bezwarunkowo darmowy rachunek, gdzie wszystko załatwisz w banku przez Internet i telefon.
 2. Konto Direct w ING Banku Śląskim – warunkowo bezpłatny rachunek z siecią placówek banku w całej Polsce.
zmiana banku na inny

Zmiana konta elektronicznie. Fot.: pixabay.com

Okres wypowiedzenia i porady

Zmieniając bank na inny musisz pamiętać o kilku kwestiach. Od momentu, kiedy zlecisz zamknięcie rachunku obowiązuje Cię 30 dniowy okres wypowiedzenia. Jeżeli zamykasz konto wspólne wymagana jest zgoda współposiadacza rachunku. Zgoda nie jest konieczna jeżeli druga osoba jest pełnomocnikiem do konta.

Jak zmienić bank na inny – poradnik
 • 4.93 / 5 5
58 głosów, średnia: 4.93 (wynik: 98%)