Jak zacząć oszczędzać pieniądze?
  • 4.98 / 5 5
86 głosów, średnia: 4.98 (wynik: 99%)

Według badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich, systematycznie, co miesiąc oszczędza tylko 2% Polaków; kolejne 16% „stara się” odkładać pieniądze w miarę regularnie.

zaliczka czy zadatek co jest zwrotne

fot. freeimages.com

Statystyki są nieubłagane i pokazują, że nawet zarabiając odpowiednio dużo i mając „większe”, regularne zastrzyki gotówki nie potrafimy oszczędzać. Poniższym artykułem przekonam Cię, że możesz zacząć regularnie odkładać pieniądze, niezależnie od bieżącej sytuacji finansowej w jakiej się znajdujesz. Kontrola wydatków pozwoli Ci zaoszczędzić w ciągu roku naprawdę duże kwoty, których nie spodziewałeś/-aś się uzyskać z domowego budżetu.

Wymówki Polaków

Brak systematycznego oszczędzania najczęściej tłumaczymy wymówkami. Wtedy łatwiej nam zaakceptować podświadomie fakt, że wydajemy wszystko, co zarobiliśmy.
Najpopularniejsze wymówki to:

  • Zbyt niskie zarobki (słynne „aby oszczędzać trzeba mieć z czego”).
  • Zbyt wysokie wydatki (koszty życia „ponad stan”, opłaty, media, raty kredytów, niespodziewane i nieuzasadnione wydatki).

Często wymówki zasłaniają prawdziwe problemy i braki w edukacji finansowej. Zdrowy rozsądek nakazuje wydawać mniej niż zarabiamy, aby zawsze mieć środki na tzw. „czarną godzinę”. Większość Polaków żyje jednak „ponad stan” albo do kolejnej wypłaty, korzystając jednocześnie z kredytów konsumpcyjnych w myśl zasady „zastaw się a postaw się”. Część z nas chce pokazać swój status materialny poprzez zakup dóbr konsumpcyjnych, na które nas nie stać (kosztowny w utrzymaniu i drogi samochód, droższa wycieczka zagraniczna, konsole do gier i drogi sprzęt elektroniczny dla dzieci, kolejne modele telefonów komórkowych, itp.).money1

Powody, dla których warto oszczędzać

Psycholodzy od dawna podkreślają pozytywny wpływ naszego nastawienia do oszczędzania na sam proces odkładania środków. Dużo łatwiej jest będzie Ci odkładać pieniądze wpływające np. na konto bankowe, gdy zmotywujesz się określając cele ich gromadzenia. Przykładowo celami mogą być: podniesienie kwalifikacji (np. kurs prawa jazdy), wakacje, zakup samochodu, kupno łodzi, studia dla dzieci, spłata mieszkania lub domu, itp. Możesz także motywować się dodatkowo negatywnymi konsekwencjami braku oszczędności. Dla przykładu mogą to być brak środków na ratę kredytu albo na czynsz w przypadku utraty pracy. W takim wypadku „poduszka finansowa” pozwala przeżyć co najmniej kilka miesięcy do czasu aż znajdziesz kolejną pracę albo sfinansować leczenie szpitalne i rehabilitację w przypadku wypadku.

Stwórz sobie listę motywacyjną

Łatwiej będzie Ci oszczędzać, kiedy stworzysz odpowiednią listę. Może być to zeszyt, w którym zapiszesz:

  • Cele oszczędzania np. dobra materialne, które zamierzasz kupić, wycieczkę zagraniczną, podniesienie kwalifikacji poprzez kurs, itp.
  • Koszty, jakie ponosisz co miesiąc na opłaty stałe, żywność, inne produkty i usługi (korzystając także z paragonów zbieranych w sklepach).
  • Kwotę jaką udało Ci się zebrać oraz ile brakuje jeszcze środków do realizacji celu.

Do kalkulacji oszczędności polecam użyć także narzędzi elektronicznych, takich jak arkusz Excel. Oszczędzanie nie jest łatwe, gdyż wymaga dużej samodyscypliny. Jednak warto podjąć ten trud, gdyż każdy z nas znajdzie z łatwością w swoim budżecie wydatki, których można uniknąć bez nadmiernego „zaciskania pasa”. Łatwo ograniczysz także koszty wody, prądu i ogrzewania mieszkania, jeżeli rozsądniej zaczniesz korzystać z tych mediów.

Zarządzanie oszczędnościami

Nadwyżki finansowe warto jest lokować w bezpieczne instrumenty. Unikaj giełdy, jeżeli nie masz na tym rynku dużego doświadczenia. Dywersyfikuj środki albo trzymaj je w bezpiecznej formie. Nawet mały zysk jest lepszy od ryzykownych instrumentów finansowcy, jeżeli zależy Ci na ochronie inwestowanego kapitału. Ciekawą propozycją jest Lokata Bezkarna w BGŻ Optimie, która pozwala na zerwanie umowy z bankiem bez utraty naliczonych do tego dnia odsetek. Zaś sam bank chroniony jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który gwarantuje Ci wypłatę 100% zainwestowanych środków do równowartości 100 tys. euro (w przypadku jego bankructwa).

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?
  • 4.98 / 5 5
86 głosów, średnia: 4.98 (wynik: 99%)