Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu
  • 4.96 / 5 5
81 głosów, średnia: 4.96 (wynik: 99%)

Według danych Związku Banków Polskich w 2014 roku przestępcy posługujący się fałszywą tożsamością i skradzionymi dokumentami próbowali wyłudzić ponad 8 tys. kredytów o wartości ok. 400 mln zł. Gdyby nie System Dokumenty Zastrzeżone (SDZ), większość tych wyłudzeń, jak przyznają bankowcy doszłoby do skutku. Zaś okradzeni Polacy ponosiliby koszty kredytów, których nie zaciągnęli. Ryzyko jest coraz większe, ponieważ standardową praktyką wypożyczalni samochodów i sprzętu nurkowego, rowerów czy nawet hoteli jest kopiowanie naszego dokumentu tożsamości. W ten sposób wśród dziesiątek tysięcy firm i ludzi tam prujących, wzrasta ryzyko wykorzystania Twoich danych do próby wyłudzenia kredytu. Sprawdź poniżej jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu, oraz ustrzec się np. niespodziewanego pisma od komornika z egzekucją długu, którego nie zaciągałeś/aś.

Co robić gdy skradziono Ci albo zgubiłeś/aś dokumenty?

Jeżeli utraciłeś/aś dokument tożsamości, natychmiast powiadom o tym:

  1. Najbliższy bank – dzięki Systemowi Dokumenty Zastrzeżone informacja trafi bardzo szybko do innych banków, firm i instytucji korzystających z SDZ (operatorów telekomunikacyjnych, BIK, poczty, itd.). Osoba niepowołana nie zdąży zaciągnąć na Ciebie kredytu albo podpisać niekorzystnej umowy.
  2. Policję – unikniesz nieprzyjemności w przypadku posługiwania się Twoim dowodem osobistym przez przestępców, podczas handlu narkotykami, kradzieży czy napadu.
  3. Urząd Gminy – należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Zaniechanie tego obowiązku może wiązać się z karą finansową w wysokości do 5 tys. zł w przypadku notorycznego braku dowodu osobistego.
Zmiana dowodu osobistego w ING Banku

Fot: mf.gov.pl

Powyższe kroki są bardzo ważne, zwłaszcza poinformowanie o utracie dokumentów najbliższego banku. Nawet, jeżeli nie posiadasz żadnego konta bankowego powinieneś/nnaś to zrobić. Właśnie brak rachunku bankowego podnosi ryzyko zaciągnięcia na Ciebie kredytu przez przestępców. Dzieje się tak dlatego, iż bank ma trudniej wykryć oszustwo, jeżeli nie posiadał wcześniej żadnych danych poszkodowanego.

System Dokumenty Zastrzeżone

W 2014 roku zablokowano w systemie Dokumenty Zastrzeżone aż 128 tys. skradzionych dokumentów. Uniemożliwiono przestępcom wyłudzenia kredytów na dane okradzionych osób na kwoty rzędu kilkuset milionów złotych. Łącznie baza dokumentów, służących do potwierdzania tożsamości pod koniec grudnia 2014 wynosiła ponad 1,42 mln sztuk. System ten pozwolił w ciągu 7 lat zablokować ponad 54 tys. prób wyłudzeń, na kwotę ok. 3 mld 75 mln zł. W ten sposób przestępcy próbują często wziąć kredyt w banku albo szybką pożyczkę w firmie pozabankowej, takiej jak Wonga, Vivus czy Provident.

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu

Fot: pixabay.com

Dzięki Systemowi Dokumenty Zastrzeżone informacja o utracie dokumentów trafia bardzo szybko do pozostałych instytucji. Zostają o tym fakcie poinformowane wszystkie banki w Polsce, Biuro Informacji Kredytowej (KRD), Poczta Polska oraz operatorzy telekomunikacyjni.

Informacja SMS z BIK

Ciekawą propozycją jest „Alert Strażnik Kredytu”. Jest to informacja sms-owa wysyłana na Twój numer telefonu przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), kiedy ktoś posługujący się Twoimi danymi próbuje zaciągnąć kredyt. Warunkiem jest zarejestrowanie się w tym systemie. Możliwe jest także wysłanie przez BIK wiadomości e-mail. Otrzymanie takiej informacji pozwala Ci zgłosić się w banku i zastrzec jak najszybciej, np. dowód osobisty.
BIK zapewnia że za darmo można korzystać z podstawowego konta w systemie przez 60 dni. Zaś płatny jest tylko pełny roczny pakiet w Alert Strażnik Kredytu.

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu
  • 4.96 / 5 5
81 głosów, średnia: 4.96 (wynik: 99%)