Jak przygotować mieszkanie do wakacji – wskazówki
  • 4.97 / 5 5
77 głosów, średnia: 4.97 (wynik: 99%)

Każde wakacje to dość wyraźny koszt dla Twojego portfela. Wydatki związane z sezonem wakacyjnym można jednak obniżyć poprzez odpowiednie oszczędności. Dziś udzielę wskazówek jak przygotować mieszkanie do wakacji, w taki sposób, aby podczas urlopu zaoszczędzić na jego utrzymaniu nawet kilkaset złotych. Co więcej odpowiednio wcześniej podjęte kroki pozwolą Ci spokojnie spać podczas wypoczynku. Bez zmartwień o to czy właściwie zabezpieczyłeś/aś nieruchomość w czasie swojej podróży.

Przygotowanie mieszkania do wakacyjnego wyjazdu

Zanim poruszę temat oszczędzania na nie użytkowanym mieszkaniu, zaproponuję ważniejsze prewencyjne działania, które mogą uchronić nas przed niespodziewanymi i niechcianymi sytuacjami. Takimi jak zalanie, pożar albo włamanie.

Przed wyjazdem:

  • Wyłącz wszystkie nie używane urządzenia elektryczne, odłączając je całkowicie od sieci. Unikniesz ewentualnego uszkodzenia drogich sprzętów elektronicznych na skutek uderzenia pioruna, zwarć i przepięć w sieci. Ograniczysz możliwość wywołania pożaru na skutek iskrzenia albo stopienia przewodów podczas przepięć i awarii.
  • Zakręć dopływ wody do kranów, muszli klozetowej oraz główne zawory ciepłej i zimnej wody do Twojego mieszkania. Unikniesz zalania i zniszczenia mebli wewnątrz na skutek pęknięcia rury albo wycieku.
  • Dokładnie zamknij wszystkie drzwi i okna. Ograniczysz ewentualność kradzieży i włamania (okazja czyni złodzieja). Przez uchylone okna do środka mogą się dostać niepożądane owady i gryzonie czyniąc nieodwracalne zniszczenia.
  • Zasuwając rolety albo żaluzje ograniczysz nagrzewanie się mieszkania w ciepłych miesiącach i utrudnisz zaglądanie do środka ciekawskim oraz potencjalnym włamywaczom.
  • Jeżeli musisz pozostawić jakieś urządzenie zabezpiecz je wpinając dodatkowo w listwę z wyłącznikiem awaryjnym. Zapobiegniesz uszkodzeniu albo stopieniu przewodów podczas zwarć i przepięć, których może nie wyłapać skrzynka z bezpiecznikami.
  • Wyłącz w skrzynce bezpieczników wszystkie zbędne obwody elektryczne. Przykładowo zostawiając ten, na którym pracuje lodówka, (jeżeli zdecydujesz się zostawić ją z żywnością na czas wyjazdu).
  • Zakręć zawór gazu, aby zwiększyć pewność, że nie nastąpi jego wyciek, pożar albo eksplozja.
  • Jeżeli masz zaufanych sąsiadów, rodzinę albo znajomych możesz poprosić o doglądanie mieszkania, podlewanie roślin. Obecność ludzi w mieszkaniu albo jego pobliży zniechęci także wielu amatorów cudzej własności.

Oszczędzanie na mediach

jak przygotować mieszkanie do wakacji

http://www.freeimages.com

Wyłączenie urządzeń elektrycznych z trybu „Stand by” oraz brak zużycia wody (zimnej, ciepłej, ścieków) w okresie wyjazdu może oznaczać oszczędności na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (zależnie od długości trwania urlopu). Wspomniany wyżej tryb czuwania generuje niewielkie, ale jednak odczuwalne w portfelu zużycie. Weź po uwagę, że prąd „wysysa” w sposób ciągły coraz większa ilość urządzeń w naszych domach. Jest ich naprawdę dużo: telewizor i zasilacz, dekoder TV satelitarnej i kablowej, wzmacniacz, wieża, konsola do gier, odtwarzacz DVD, router WIFI, komputer stacjonarny, laptop, dyski zewnętrzne, zasilacz UPS, stacja pogodowa, lodówka, płyta grzewcza, budziki elektryczne, zmywarka i niektóre pralki.
Zakręcenie głównych zaworów wody to nie tylko bezpieczeństwo, ale także niższy koszt. Zwłaszcza gdy z kranu kapie albo ze zmywarki, pralki lub spłuczki toaletowej zacznie cieknąć woda (także pod Twoją nieobecność). Sprawdź czy masz zakręcony zawór ogrzewania albo kaloryfery.

Lodówkę możesz wyłączyć i opróżnić

Jeżeli zdecydujesz się pozostawić lodówkę włączoną, zostaw w niej jak najmniej jedzenia. Usuń wszystkie produkty żywnościowe, które mogą się w tym czasie zepsuć i doprowadzić do trudnego w usunięciu zapachu.
W przypadku, gdy wyłączasz lodówkę na czas urlopu, zostaw jej drzwi uchylone, aby zapewnić wentylacje wewnątrz.

Twoje sposoby na zabezpieczenie mieszkania podczas urlopu

Na pewno masz jakieś własne metody, na zabezpieczenie mieszkania w czasie wakacyjnego urlopu. Zapraszam do podzielenia się nimi, zostaw dodatkowe porady w komentarzu.

Jak przygotować mieszkanie do wakacji – wskazówki
  • 4.97 / 5 5
77 głosów, średnia: 4.97 (wynik: 99%)