Jak płacić mniej za leki – Porady
 • 4.96 / 5 5
50 głosów, średnia: 4.96 (wynik: 99%)

Chyba większość z nas ma świadomość jak drogie mogą być leki. Zarówno dla kilkuosobowej rodziny, przewlekle chorych jak i osób starszych. Stanowią często duży procent niewielkiej renty albo emerytury. Zwłaszcza seniorom zdarza się (nie raz) nie wykupić pełnej dawki leku z powodu ceny. Statystyki mówią o takiej sytuacji u ponad 40% polskich emerytów.

Koncerny farmaceutyczne, choć wydają bardzo dużo na badania, zarabiają tyle, że mogą sobie pozwolić na gigantyczne budżety marketingowe (reklamy w TV, radiu, prasie, Internecie, itd.), nie jednokrotnie zawyżając ceny lekarstw. tańsze lekiPrzedstawię kilka przydatnych porad, jak płacić mniej za leki. Oszczędności w domowym budżecie mogą dzięki temu być naprawdę duże. Jest co najmniej kilka sposobów na to, aby rachunek w aptece był niższy.

Leki mogą być tańsze

Wyniki badań przeprowadzonych przez GUS są jednoznaczne jak moja opinia. Na leki i opiekę medyczną wydajemy z roku na rok coraz więcej. Nie ma jeszcze wyników badań za 2014 rok, ale w 2013 na leki wydaliśmy ponad 9% więcej niż w 2012 roku. Statystyczny Polak średnio na lekarzy i leki wydał 58 zł miesięcznie i ok. 700 zł rocznie, pomimo tego, że większość z nas korzysta (z teoretycznie darmowej) publicznej służby zdrowia. Emeryci wydają jeszcze więcej, badania TNS mówią o średnio ok. 150zł miesięcznie, dla grupy 60+.

Sposoby na to jak płacić mniej za leki i oszczędzić na wydatkach w aptece:

 • Pytaj w aptece o zamienniki. Lekarze i farmaceuci przekonują, że działanie takiego leku jest identyczne jak reklamowanego przez koncern (droższego) oryginału. Zaś sam skład chemiczny często może różnić się zaledwie jednym wiązaniem albo cząsteczką. Co pozwala innym firmom produkować taki lek (jako zamiennik) taniej, bez naruszania praw patentowych. Tańsze są także generyki, czyli leki dla których po 20 latach wygasła ochrona patentowa. Ich działanie także w większości przypadków jest identyczne z lekiem oryginalnym.
 • Nie sugeruj się reklamami w mediach. Nie raz czekając w kolejce do lekarza słyszałem jak pacjenci (zwłaszcza starsi) żądali przepisania konkretnego leku, ponieważ „reklamowali jego skuteczność w telewizji”. Nie dajmy się zwariować, reklamy to dzieło koncernów farmaceutycznych, mające za zadanie zwiększyć sprzedaż.
 • Nie kupuj leków na zapas. Każdy lek ma ograniczoną datę ważności, nie ma sensu ich przechowywać a potem wyrzucać. Liczba aptek jest obecnie na tyle duża, że bez problemu kupisz potrzebny lek w jednej z nich.
 • Sprawdź czy masz możliwość skorzystania z refundacji leku albo programu dla seniorów. Przykładowo osoby starsze w czasie programu „60+” (program60plus.pl) mogą po rejestracji (np. w aptece) skorzystać z bezpłatnych porad odnośnie doboru tańszych leków i z akcji edukacyjnej (jak nie przepłacać).
 • Zadbaj o profilaktykę. Zdrowy styl życia, czyli sport i utrzymywanie prawidłowej wagi wzmacniają organizm. Redukują i opóźniają możliwość wystąpienia wielu chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych. Regularne spacery po lesie i łąkach zapewniają stały kontakt z pyłkami traw i drzew. Twój organizm przyzwyczaja się do nich i nie masz o wiele mniejsze prawdopodobieństwo złapania alergii niż osoby żyjące cały czas w „sterylnych” warunkach. Zwracaj także uwagę na to co jesz, owoce i warzywa oraz ograniczenie tłuszczów zwierzęcych w diecie skutecznie poprawią stan Twojego zdrowia (np. naturalne antybiotyki – czosnek i cebula).
 • Nie kupuj leków na stacjach benzynowych i w hipermarketach. Są tam zwykle tylko drogie „topowe” marki. Lepiej kup lek w aptece, jeżeli nie jest to nagła konieczność.
 • Leki możesz kupić czasami taniej przez Internet w sprawdzonej aptece z ofertą online. Zwróć wtedy uwagę na łączną cenę z kosztem dostawy i poproś o podanie terminu ważności lekarstwa (jeżeli takiej informacji nie ma na stronie).

Niski koszt wyprodukowania leku

Ostateczna cena topowego leku, intensywnie reklamowanego przez koncern to składowa wielu czynników. W tym wydatków na min. badania, marketing, sponsoring, koszty funkcjonowania korporacji, itd. Sam koszt wyprodukowania leku jest bardzo niski (zwykle od 0,25% do 5% ostatecznej ceny leku), stąd konkurencyjne ceny zamienników oryginalnych leków.

Wyszukiwarki zamienników leków

Obecnie tańsze odpowiedniki markowych leków możemy wyszukać nawet samodzielnie, na stronach internetowych (leku.pl, olekach.pl, itp). Jednak przed zakupem takiego preparatu polecam zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przykłady – leki i preparaty o identycznym działaniu albo składzie i orientacyjne ceny:*

 • Aspiryna (Aspiryn Bayer) = Polopiryna – ceny zależne o wersji i składu.
 • Amol 250ml od 22,80zł = Aromatol 250ml od 13,50zł.
 • Otrex 600, 600 mg, tabl.30 szt. ok. 30zł w aptece = Aflavic, 600 mg, tabl. 30 szt – ok. 20zł.

* Podałem orientacyjne ceny, które zmienią się w czasie i zależą także od miejsca zakupu.
PS Jakie są Wasze sposoby na to, aby płacić mniej za leki i preparaty OTC (bez recepty)?

Jak płacić mniej za leki – Porady
 • 4.96 / 5 5
50 głosów, średnia: 4.96 (wynik: 99%)