Młodzieżowe izzyKonto w mBanku
  • 4.62 / 5 5
92 głosy, średnia: 4.62 (wynik: 92%)

Postanowiłem przeanalizować konto młodzieżowe w mBanku czyli popularne izzyKonto. Przewertowałem tabele opłat i prowizji oraz przeczytałem opinie i pytania w sieci, na temat tego popularnego konta dla nastolatka. Najczęściej pojawiało się pytanie – od ilu lat można założyć konto w banku? Otóż rachunek dostępny jest dla młodzieży po ukończeniu 13 roku życia. Bank zapewnia dostęp do konta przez Internet, telefon i sieć oddziałów. Na otwarcie rachunku przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.
IzzyKonto daje możliwość gromadzenia środków na rachunku, także kieszonkowego (bezpieczniejszego od noszenia gotówki przy sobie), wykonywania darmowych przelewów i płacenia za zakupy. Nastolatek zyskuje możliwość wpłaty gotówki na konto w wpłatmoatach i wypłat z bankomatów. Dla bezpieczeństwa klienci poniżej 18 roku życia nie mają możliwości zaciągania kredytów i ustanawiania sald debetowych dla konta lub karty. Informacja ta może być dla Ciebie kolejnym ważnym argumentem podczas przekonywania rodziców do konta bankowego.

Opłaty dla izzyKonta w mBanku

W sieci przeważały pozytywne opinie o opisywanym rachunku młodzieżowym, więc postanowiłem przyjrzeć się tabeli prowizji i wskazać najważniejsze opłaty dla izzyKonta. Tradycyjnie założenie konta przez Internet, prowadzenie i krajowe przelewy wykonywane przez sieć są darmowe. mBank nie wymaga utrzymywania na koncie minimalnego salda, ani też regularnych wpłat na rachunek. Operacje takie jak np. przelewy potwierdzane są za pomocą haseł przesyłanych w darmowych wiadomościach SMS, przychodzących na podany we wniosku numer telefonu.

Podstawowe opłaty dla izzyKonta
Założenie konta 0zł
Prowadzenie konta miesięcznie0zł
Przelew krajowy w bankowości internetowej w PLN0zł
Przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego przez Internet0zł
Przelew SEPA do Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii w Euro5zł
Przelew przychodzący z zagranicy0zł
Hasła SMS do potwierdzenia operacji na koncie0zł
Miesięczny wyciąg pobrany przez Internet (elektroniczny) 0zł

Karta debetowa dla izzyKonta czyli izzyKarta

mBank standardowo wydaje kartę debetową do rachunku o nazwie izzyKarta. Plastik wydawany jest bezpłatnie, także bez opłat dostarczany jest pocztą. Bank ma do 14 dni roboczych na wyrobienie i dostarczenie karty, ale zwykle procedura ta trwa do tygodnia.
Przyjrzyjmy się najważniejszym opłatą, jakie wiążą się z użyłkowaniem karty. mBank nie pobiera miesięcznej opłaty za kartę od posiadaczy izzyKonta, którzy mają poniżej 18 lat. Dla klientów powyżej 18 roku życia, miesięczna opłata za kartę wyniesie 0 zł – w przypadku transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę łączną min. 100 zł w miesiącu; jeżeli nie spełnisz tego wymogu i jesteś pełnoletni/a – opłata za miesiąc wyniesie 4 zł, (czyli tak jak w przypadku posiadaczy zwykłego eKonta). Płatności kartą w punktach usługowych i handlowych nie są obarczone żadną dodatkową prowizją.

Użytkowanie karty debetowej - izzyKarty
Wydanie lub odnowienie standardowej karty 0zł
Dostarczenie karty pocztą0zł
Wypłata z bankomatów w Polsce sieci: Euronet, Planet Cash, BZ WBK0zł
Wypłata z pozostałych bankomatów w kraju3% min 5zł max 9zł
Wypłata gotówki w kasie sklepu (Visa Cash Back) 0zł
Wypłata z bankomatów za granicą3 % min 9zł
Prowizja od wypłat gotówki w oddziałach banków krajowych9,50zł
Prowizja od wypłat gotówki w Euro w oddziałach banków za granicą10zł
Wpłata gotówki w Wpłatomatach: Euronet, mBank, Wincor Nixdorf, NCR0zł
Zastrzeżenie karty0zł
Miesięczna opłata za użytkowanie karty *0zł abo 4zł*
Prowizja od transakcji bezgotówkowych kartą w Polsce0zł
Prowizja za sprawdzenie salda w bankomatach5zł
Opłata za zmianę PIN2zł

Jak założyć konto młodzieżowe w mBanku ?

W przypadku młodzieżowego izzyKonta nie ma możliwości założenia rachunku całkowicie online. Potrzebna jest wizyta kuriera, która jest bezpłatna. Możesz też podpisać umowę w placówce. Wtedy wybierasz tę formę we wniosku, wypełniasz pola formularza i gotowa umowa będzie na Ciebie czekać (do podpisu) w wybranym z listy oddziale.
Jeżeli nie masz 18 lat konieczna jest zgoda opiekuna prawnego albo rodzica, na otwarcie izzyKonta. Opiekun lub rodzic nie będzie miał wglądu do rachunku, jeżeli nie wyrazisz na to zgody (nie uczynisz go pełnomocnikiem konta).

Dokumentami potwierdzającymi tożsamość mogą być:

  • dla osoby niepełnoletniej: paszport, tymczasowy dowód osobisty albo legitymacja szkolna
  • dla pełnoletniej osoby (rodzica albo opiekuna prawnego): dowód osobisty, karta stałego pobytu, paszport

Niezbędne będą również numery PESEL, Twój oraz opiekuna prawnego albo rodzica. Wypełnijcie wspólnie wniosek online o izzyKonto. Ubezpieczenie karty jest dodatkową i płatną opcją, nie musisz jej zaznaczać.
Jeżeli wybrałeś/aś Kuriera skontaktuje się on z Tobą po wysłaniu wniosku telefonicznie i uzgodni dogodny termin podpisania dokumentów. W jego obecności umowy podpisujesz Ty oraz osoba pełnoletnia podana we wniosku. Drugi egzemplarz zostanie bezpłatnie dostarczony przez kuriera do mBanku, a Ty otrzymasz „pakiet aktywacyjny” z instrukcją aktywacji konta przez Internet.
Po dopełnieniu formalności w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych – otrzymasz email i sms z mBanku z informacją o pełnej aktywacji konta. Będziesz mógł/a korzystać z wszystkich jego funkcjonalności.

Na co zwrócić uwagę ?

Zapoznaj się z tabelą prowizji i zwróć uwagę na opłaty, z których większości możesz uniknąć.

  • Wypłaty z obcych bankomatów – korzystaj z sieci ponad 6 000 bezpłatnych bankomatów Euronet, Planet Cash, BZ WBK. Możesz także wypłacać gotówkę za darmo w kasie sklepu w ramach usługi Visa Cash Back.
  • Przelewy krajowe przez Internet w PLN są darmowe. Unikaj zlecania przelewów w placówkach, gdyż ich koszt to od 5 zł za przelew wewnętrzny w ramach mBanku, 8 zł krajowy i 10 zł za ekspresowy.
  • Saldo sprawdzaj bezpłatnie przez Internet (w laptopie, smartfonie, tablecie), także poprzez aplikację mobilną. Prowizja za sprawdzenie salda w bankomatach wynosi 5 zł
  • Zmiana PIN to koszt 2 zł.


PS Dziękuje za wszystkie konta, które zakładacie z mojego polecenia, przechodząc do wniosków ze strony Finanse na plus. Motywujecie mnie tym samym do prześwietlania kolejnych ofert bankowych i opisywania ich na moim blogu finansowym 🙂 Pozdrawiam, Marcin.

Młodzieżowe izzyKonto w mBanku
  • 4.62 / 5 5
92 głosy, średnia: 4.62 (wynik: 92%)