Górne limity wpłat w wpłatomatach
  • 4.90 / 5 5
40 głosów, średnia: 4.90 (wynik: 98%)
wpłatomat maksymalna wpłata

Fot. freeimages.com

Dość szybko przyzwyczailiśmy się do korzystania z wpłatomatów. Urządzania umożliwią wpłaty gotówkowe na nasz rachunek bankowy z użyciem karty. Wiele banków udostępniło klientom możliwość korzystania z sieci wpłatomatów Euronet (mBank, T-Mobile Usługi Bankowe) lub własnych (ING Bank Śląski); przyczyniając się do zmniejszenia kolejek w oddziałach. Możliwość zauważyli dość szybko i chętnie wykorzystują przedsiębiorcy wpłacając na rachunek dzienny utarg. Obecnie urządzenia spotkamy najczęściej w centrach handlowych a ich liczba, choć powoli, to jednak systematycznie rośnie. Postanowiłem sprawdzić czy wpłatomaty mają ograniczenia, co do maksymalnej kwoty wpłacanej jednorazowo, w ciągu dnia lub miesiąca.

Ile maksymalnie wpłacisz w wpłatomacie?

Choć limit wpłaty może różnić się w zależności od sieci urządzeń i ich operatora, maksymalny poziom jest ustalony przez prawo. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu narzuca górne limity. Sprawdziłem ile wynoszą przeglądając informacje dostarczane przez Euronet czyli jednego z największych operatorów wpłatomatów w Polsce. Wybrałem tę sieć ze względu na fakt iż jest najpopularniejsza oraz najczęściej zbiera opinie klientów korzystających z tych urządzeń.

Euronet kierując się powyższymi argumentami podaje, że maksymalnie wpłacisz:

  • jednorazowo – 4 100 PLN
  • dziennie – 24 600 PLN
  • tygodniowo – 98 400 PLN
  • miesięcznie – 196 800 PLN

Maksymalna liczba banknotów

oszczędzanie paliwa opony

pixabay.com

W zależności od operatora urządzenia zmienia się maksymalna liczba banknotów, które możemy umieścić w urządzeniu jednorazowo. Zwykle jest to ok. 50 do 200, ale czasami zaledwie 30 banknotów jednocześnie. Urządzenie informuje na wyświetlaczu o maksymalnej ilości banknotów. Wpłatomaty nie przyjmują oczywiście monet (poza nielicznymi wyjątkami) i czasami niskich nominałów np. 10 zł.

Uwagi i ciekawostki

Pamiętajmy o tym iż banknoty nie mogą być pomięte, podarte albo mieć zagiętych rogów. Zabierajmy ze sobą potwierdzenie wpłaty, które może być naszym argumentem w przypadku awarii urządzenia albo innych nieprawidłowości.
Warto wziąć pod uwagę kolejki tworzące się przy niektórych wpłatomatach w określonych godzinach, aby ich uniknąć. Sprzedawcy i właściciele sklepów po ich zamknięciu o tych samych godzinach wpłacają często dzienny utarg. Zwłaszcza w centrach handlowych gdzie sklepu są zamykane o tej samej porze.

Górne limity wpłat w wpłatomatach
  • 4.90 / 5 5
40 głosów, średnia: 4.90 (wynik: 98%)