Gdzie ulokować oszczędności do 10 tys. zł?
 • 4.97 / 5 5
31 głosów, średnia: 4.97 (wynik: 99%)

Po ostatniej obniżce stóp procentowych wielu oszczędzających zadaje sobie pytanie – gdzie ulokować oszczędności? Dziś przedstawię ciekawą propozycję Idea Banku, który na 3 miesięcznej Lokacie Happy oferuje 4% zysku w skali roku. Po 3 miesiącach na czysto możemy zarobić 81zł (nie wychodząc z domu i lokując 10tys. zł). W przypadku dwóch osób (np. współmałżonków), lokujących łącznie 20tys. zł zysk wzrośnie do 162zł.

Aktualizacja wpisu 21.6.2015 – zaktualizowałem kwoty i informacje o lokacie.

To fajny zastrzyk dodatkowej gotówki dla odkładających na wyjazd urlopowy, auto albo inne cele. Tym bardziej, że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe, tym razem do najniższego poziomu w historii. Stopa depozytowa spadła do 0,5%, więc banki zapewne znów obniżą oprocentowanie lokat i oferta Lokaty Happy w Idea Banku nie potrwa zbyt długo. Ciekawą ofertę przygotował dla swoich klientów również NEST Bank. Z drugiej strony deflacja (spadek cen = wzrost wartości pieniądza), która w styczniu 2015 wyniosła w Polsce (wg GUS) minus 1,3% r/r , pozwala szacować „realny” zysk z lokaty na poziomie zbliżonym do 6%. Realnie zarobimy więcej niż np. na lokacie 10% z 5% poziomem inflacji.

Plusy Lokaty HAPPY w Idea Banku

gdzie ulokować oszczędności lokata

fot. freeimages.com

Jest kilka czynników, które spowodowały że zdecydowałem się opisać lokatę na blogu.

 • Wysokie oprocentowanie 4% (w skali roku) w porównaniu do ofert konkurencji.
 • Dość szeroki zakres kwoty depozytu, od 1000zł do 10 000zł.
 • Możliwość lokowania środków przez partnerów i małżonków (założenia kolejnej, oddzielnej lokaty), co podnosi potencjalną kwotę lokaty do 20 tys. zł i więcej.
 • Brak konieczności otwierania konta osobistego w Idea Banku.
 • Nie trzeba wyrabiać karty i korzystać z innych produktów banku.
 • Krótki, tylko 3 miesięczny czas zamrożenia środków finansowych.
 • Możliwość otwarcia Lokaty Happy całkowicie online, bez wychodzenia z domu.
 • Depozyty w Idea Banku posiadają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro. Więc w przypadku (mało realnego) bankructwa banku odzyskamy 100% kwoty.

Minusy lokaty HAPPY

Jak każdy produkt, także oferta oszczędnościowa Idea Banku ma kilka minusów.

 • Lokatę mogą założyć tylko „nowi” klienci Idea Banku, którzy wcześniej nie posiadali konta osobistego, lokat i innych produktów banku.
 • Dla jednej osoby limit wynosi do 10tys.zł. Da się go ominąć zakładając Lokatę Happy na kolejne osoby, np. członków rodziny.
 • Jak w przypadku każdej klasycznej lokaty zerwanie jej przed terminem sprawia że nie otrzymamy odsetek.
 • Lokata odnawia się automatycznie na kolejne miesiące jeżeli nie złożymy wypowiedzenia. Po odnowieniu można ją także bez konsekwencji zerwać.

Ile możemy zarobić na lokacie?

Ujemny stopa inflacji, czyli deflacja, sprawia że wartość pieniądza obecnie rośnie i realnie możemy zyskać na lokacie więcej niż wynikało by to z danych banku. Przykładowo przy deflacji na poziomie –1,5% i lokacie na 4% wartość kwoty lokaty powinna wzrosnąć o ok. 5,5%. Gdyby inflacja wynosiła +1,5% zysk z lokaty wynosił by tylko ok. 2,5%.

Policzmy ile wyniosą odsetki po 3 miesiącach dla różnych kwot:
Kwota lokaty = Odsetki po potrąceniu 19% podatku Belki (na czysto)
1000zł = 8,1zł
5000zł = 40,5zł
10000zł = 81zł
20000zł = 162zł (dwie lokaty założone przez 2 osoby)

Czy warto ulokować oszczędności?

Po obcięciu stóp procentowych przez RPP, banki zapewne wkrótce znów obniżą oprocentowanie produktów depozytowych. Lokata Happy może być „ostatnim dzwonkiem” aby skorzystać z atrakcyjnego jeszcze poziomu odsetek oferowanych przez bank. Gdy partnerzy np. małżonkowie ulokują 20tys. zł oszczędności (po 10tys. zł każdy) zyskają 162zł. Czy opłaca Ci się „schylić” po te pieniądze musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Przy obecnej deflacji na lokacie zyskamy realnie więcej niż gdyby inflacja wynosiła 5% a lokata dawała 10% zysku.

Jak założyć Lokatę Happy?

 1. Wypełnij wniosek dostępny pod linkiem: Lokata Happy 4% Idea Bank
 2. Po wysłaniu wniosku online masz 14 dni, aby przelać środki na lokatę. Otrzymasz od Idea Banku numer konta lokaty do przelewu. Co ważne może to być tylko jeden przelew. Masz możliwość obserwowania lokaty po zalogowaniu do systemu transakcyjnego (także nie posiadając konta w Idea Banku).
 3. Przed upływem terminu Lokaty Happy (na 14 do 2 dni przed końcem okresu ważności) możesz złożyć przez Internet albo telefonicznie dyspozycję aby lokata nie odnawiała się. Środki wrócą po 3 mies. na konto z którego wykonałeś przelew.

Gdzie ulokować oszczędności do 10 tys. zł?
 • 4.97 / 5 5
31 głosów, średnia: 4.97 (wynik: 99%)