Dzienny limit wypłat gotówki z bankomatów kartą
  • 4.03 / 5 5
36 głosów, średnia: 4.03 (wynik: 81%)

W życiu mogą zdarzyć się sytuacje, w których nagle potrzebujemy większej ilości gotówki. Teoretycznie może to być np. zakup używanego samochodu, motocykla albo innego przedmiotu. Jak również zdarzenie losowe, w którym możemy rozliczyć się tylko gotówkowo. Limit dzienny wypłat gotówki z bankomatów Oddział w danych godzinach może już nie pracować albo być zamknięty z powodu np. dnia wolnego od pracy. Część z nas ma rachunki w bankach typowo „internetowych” jak T-Mobile Usługi Bankowe albo Volkswagen Bank. Oczywistą myślą, jaką się nam nasuwa w pierwszej chwili jest „bankomat” oraz dzienny limit wypłat gotówkowych na naszych kontach.

W dzisiejszym wpisie postaram się przyjrzeć kilkunastu popularnym bankom i sprawdzić dla Was o jakich sumach mówimy. Większość Polaków używa kart debetowych więc zestawienie będzie dotyczyć, tych najpopularniejszych obecnie plastików.

Pamiętasz o dziennych limitach wypłat gotówkowych z bankomatów ?

Nie zawsze pamiętamy jakie mamy górne limity wypłat gotówki z bankomatów na rachunku kartą. O ile samodzielnie ich nie zmieniliśmy w systemie transakcyjnym naszego konta, obowiązują nas maksymalne kwoty narzucone przez nasz bank. Są także elementem umowy o prowadzenie konta, więc możemy je tam znaleźć.

Oczywiście sami możemy zmniejszyć górny limit, rzadziej bank daje możliwość jego podwyższenia. Jeżeli tak zrobiliśmy lub nie jesteśmy pewni jego wysokości, to czas zalogować się do naszej bankowości elektronicznej i to sprawdzić. Jako ciekawostkę warto dodać iż banki mogą narzucać także ilościowe limity dzienne, czyli liczbę maksymalnych autoryzowanych wypłat w ciągu jednego dnia.

Limity wypłat kartą i banki

Na podstawie informacji, które uzyskałem powstało poniższe zestawienie popularnych banków. Zdecydowana większość z nas używa kart debetowych, więc karty kredytowe nie pojawiły się w dzisiejszym wpisie.

Bank Millennium

Dla karty debetowej Millennium Visa wydawanej do rachunku Dobre Konto, dzienny limit wypłat ustalono na maksymalnie 5 000 zł. Wysokość limitu można zmienić samodzielnie. Po zalogowaniu do systemu Millenet, kliknąć „Karty > Lista kart >Zmiana dziennych limitów”. Brak jest dziennego limitu ilościowego wypłat. Do Dobrego Konta wydawana jest tylko jedna karta debetowa. Można dopisać współwłaściciela do rachunku, który otrzyma swoją kartę debetową z oddzielnym limitem.

BZ WBK

Dzienny limit wypłat gotówki dla kart: Visa Electron, Visa Electron<30, Visa Electron Prestiż, Visa Wydajesz & Zarabiasz, Visa na Obcasach, MasterCard Omni, Maestro oraz Maestro oszczędnościowa wynosi 2000 zł.Do jednego rachunku wydana może być więcej niż jedna Karta, lecz nie więcej niż jedna Karta tego samego typu dla tej samej osoby. W przypadku konta wspólnego Umowę zawiera z Bankiem każdy z Posiadaczy Konta odrębnie, w swoim imieniu. Zmiana limitu do karty płatniczej (do konta osobistego) jest możliwa po złożeniu dyspozycji w placówce banku.

Credit Agricole Bank

Domyślny limit dla karty debetowej ustawiony jest na poziomie 2000zł. i jest to limit dzienny. Limit ustanowiony na karcie debetowej obejmuje wszystkie transakcje, zarówno gotówkowe (np. wypłaty gotówki z bankomatu) jak i transkacje bezgotówkowe (np. płatności w sklepach). Zmiany limitu można dokonać za pośrednictwem serwisu telefonicznego CA24 pod numerem tel. 801 33 00 00, 71 35 49 009, w dowolnej placówce

Credit Agricole Bank Polska S.A. lub poprzez serwis internetowy CA24 posiadając dostęp z tokenem lub hasłami autoryzacyjnymi sms. W celu dokonania zmiany limitu poprzez serwis internetowy CA24, należy (po zalogowaniu) wykonać operację: Karty płatnicze-Lista kart-Wysokość limitu-Zmień. Zmieniony limit zaczyna obowiązywać w terminie dwóch dni roboczych od dokonania zmiany.

Dla każdego Posiadacza może zostać wydana jedna kart debetowa i na każdej karcie może zostać ustawiony inny limit.

Deutsche Bank Polska

Limity transakcyjne dla kartydebetowej ustawiane są domyślnie w procesie wnioskowania o otwarcie rachunku. Dzienny limit wypłat z bankomatów wynosi 5 operacji na maksymalną kowotę 5000 PLN. Istnieje możliwość zmiany limitów transakcyjnych podczas kontaktu z Teleserwisem pod numerem telefonu 801 18 18 18, (telefony komórkowe/zagranica 12 625 80 00). Nie ma możliwości zmiany limitów samodzielnie. Każdy użytkownik może posiadać jedną kartę debetową. W przypadku konta wspólnego, każda karta ma wskazany wyżej limit.

Getin Bank

Maksymalny limit to 99 999zł. Limity mogą zostać ustanowione indywidualnie do każdej Karty w momencie składania wniosku i później zmieniane na wniosek Posiadacza. Zmiana limitów możliwa jest w placówkach banku lub z poziomu Bankowości Internetowej. Realizacja następuje w przeciągu dwóch dni roboczych od złożenia wniosku. Do rachunku indywidualnego i wspólnego może zostać wydanych kilka kart debetowych. Przy indywidualnym muszą być to karty różnego rodzaju. Dla każdego użytkownika konta jak i karty są ustalane oddzielne limity.

ING Bank Śląski

W ING korzystając z karty debetowej można wypłacić maksymalnie 10 000 zł dziennie. Limity transakcyjne można zmienić korzystając z usługi ING BankOnLine (zakładka Karty/Limity transakcyjne/Zmień) lub pod całodobowym numerem telefonu 32 357 00 12. Nie ma dziennych limitów ilościowych, ograniczających liczbę wypłat. Pełnomocnik do konta może posiadać swoją kartę przypisaną do konta, wtedy limi dla dwóch kart wyniesie 20 000 zł.

Inteligo

Każda karta debetowa Inteligo (Visa oraz MasterCard) pozwala na swobodne ustalanie limitów. Do pierwszej karty płatniczej oraz każdej kolejnej zamówionej karty dzienny limit wynosi 5 000 zł na wypłaty gotówki w bankomatach. Przy większych kwotach bank poleca wybór oddziału PKO BP wyposażonego w terminal POS.

mBank

Najpopularniejszy Polki bank internetowy ustalił maksymalny dzienny limit autoryzacyjnych wypłat gotówki w bankomatach, dla kart debetowych na 50 000 PLN, zaś maksymalny limit ilościowy na 15 transakcji. Jednorazowe wypłaty kwot wyższych niż 50 000 PLN można bezpłatnie realizować w placówkach dawnego MultiBanku po uprzedniej awizacji. Limity można zmienić samodzielnie do maksymalnych dopuszczalnych wysokości. Dla konta wspólnego z 2 kartami możemy więc teoretycznie pobrać do 100 tys. zł dziennie.

Meritum Bank

W przypadku złożenia wniosku o wydanie Karty na formularzu przesłanym do Banku drogą elektroniczną za pośrednictwem Internetu, dzienny limit operacji gotówkowych będzie ustalony przez Bank, w wysokości 5.000,00 zł. Natomiast, Posiadacz karty może w każdym momencie zawnioskować o zmianę dziennego limitu operacji gotówkowych do maksymalnej kwoty 30.000,00 zł. Limit operacji gotówkowych ustalany jest dla każdego Użytkownika Karty osobno, a Bank nie narzuca limitów co do ilości dokonywanych transakcji gotówkowych. Posiadacz rachunku może wystąpić o wydanie maksymalnie pięciu kart do rachunku dla siebie oraz pełnomocnika.

PKO Bank Polki

PKO BP podaje na swojej stronie dla Karta PKO Ekspres wydawanej do Konta za Zero – dzienny limit operacji gotówkowych 5 000 zł

T-Mobile Usługi Bankowe (dawny Alior Sync)

Dzienny limit wypłat gotówkowych z konta prowadzonego w PLN wynosi maksymalnie 15 tys. zł dla pojedynczej karty debetowej. Czyli dla 2 platików będzie to 30 tys. złotych. Limit możemy sprawdzić lub zmniejszyć w systemie transakcyjnym rachunku w zakładkach RACHUNKI -> KARTY.

Volkswagen Bank

Limity wypłat są różne dla różnych rodzajów kart, dla podstawowej Karty Visa Electron do 2 000 PLN dziennie. Dodatkowo w ciągu jednego dnia można dokonać maksymalnie 3 wypłat z bankomatów. Transakcji można dokonywać w ramach dostępnych środków. Klient może zmieniać limity dostosowując je do własnych potrzeb.

Inne ograniczenia

gotowka-2Gdy stan środków na koncie oraz limit wypłat jest wystarczająco wysoki pojawia się ograniczenie w postaci ilości banknotów posiadanych przez urządzenie. Oczywiście sprawny bankomat poinformuje nas podczas wypłaty o maksymalnej kwocie jaką może wydać. Wtedy pozostaje nam znalezienie kolejnego urządzenia, lub ponowna wypłata jeżeli ograniczeniem była pojemność szczeliny na banknoty. Typowy techniczny problem to właśnie ograniczona pojemności szczeliny, przez którą wypłacane są banknoty. Banknoty 200 złotowe trafiają się rzadziej. W sytuacji gdy w bankomacie są 50-tki albo najpopularniejsze 100-tki, kwoty będą oczywiście mniejsze i wypłatę powtórzymy kilkukrotnie.

Przyjrzyjmy się przykładowym ograniczeniom w wewnętrznym systemie urządzenia dotyczącym jednorazowych wypłat:

  • Maksymalny jednorazowy limit wypłat gotówki w bankomatach CASH4YOU, BZ WBK oraz eCARD wynosi 3 000 PLN (30 banknotów).
  • W bankomatach Euronetu wyprodukowanych przez NCR limit wynosi 3900 zł (40 banknotów – 2 x 50 PLN + 38 x 100 PLN = 3900 PLN).
  • W bankomatach Euronetu wyprodukowanych przez Diebold, limit wynosi 2900 PLN (30 banknotów 2 x 50 PLN + 28 x 100 PLN = 2900 PLN).
Wypłaty w kasach banków

Banki starają się nam przypominać że karty mają służyć do płatności czyli obrotu bezgotówkowego. Zaś w przypadku wypłat większych sum alternatywą jest zwykle wypłata gotówki w kasie naszego banku. Choć jak wspomniałem nie zawsze mamy taką możliwość z powodu dnia wolnego od pracy lub gdy zwyczajnie odziały są już pozamykane.

Wypłacając gotówkę w oddziale warto pamiętać, iż banki także mają ustalone górne limity. Warto skorzystać z „awizo”, czyli w praktyce zgłoszenia wypłaty odpowiednio wcześniej. Gdy tego nie zrobimy nasz bank może naliczyć dodatkową prowizję od wypłaty nieawizowanej; ale to już temat na kolejny wpis na blogu.

Dzienny limit wypłat gotówki z bankomatów kartą
  • 4.03 / 5 5
36 głosów, średnia: 4.03 (wynik: 81%)