Działania determinujące sukces w biznesie
  • 4.68 / 5 5
19 głosów, średnia: 4.68 (wynik: 93%)

Wielu ludzi widzi w prowadzeniu firmy szansę na szybki sukces i bogactwo. Twierdzą, że osoby, które mają własną działalność są szczęśliwsze i prowadzą wspaniałe życie. Wielu trenerów motywacyjnych wmawia ludziom, że do osiągnięcia sukcesu wystarczy pasja. Twierdzą, że trzeba robić to, co się lubi a efekty przyjdą same. Otóż, nie! To określone działania determinują sukces w biznesie.

pisanie notatek planu

sxc.com

Wykluczam tutaj ludzi, którzy przejęli biznes po rodzicach albo otrzymali od nich kapitał na start. Potem chwaląc się, że osiągnęli wszystko „sami” ciężką pracą. Problem dotyczy również części kobiet, którym mężowie niejednokrotnie „finansują” prowadzenie firmy. Realia są niestety prozaiczne i warto o nich wiedzieć, zanim postanowisz przejść na swoje. Choćby, dlatego, aby przygotować się na przeszkody, które napotkasz i skutecznie je pokonać. Dowiedzieć się, jaki czynniki muszą działać sprawnie, aby biznes mógł funkcjonować i rozwijać się w odpowiednim kierunku.

Pasja to za mało

Wiele osób twierdzi, że do osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu biznesu wystarczy pasja. Robienie tego, co sprawia przyjemność i zrobienie z tego biznesu. Niestety to o wiele za mało. Ludzi z pasją tylko w naszym kraju są miliony. Pomimo tego zarabiają na swoimi hobby naprawdę nieliczni. Pasja bardzo pomaga, ale to stanowczo za mało. Aby skutecznie sprzedawać musisz mieć produkt, albo usługę, za którą ktoś zechce zapłacić. Oferując dany towar pokonać konkurencję ceną albo jakością wyrobu. Tutaj potrzebne jest zgranie kwestii finansowych i ograniczenie kosztów z zarządzaniem ludźmi, czasem oraz właściwy marketing.

Pieniądze umożliwiają działanie

pozyczka-darmowaZysk rozliczany na podstawie różnicy pomiędzy przychodami a wszystkimi kosztami ich uzyskania jest bardzo ważny. Jednak nie mniej istotna jest posiadane przez Twoją firmę gotówka. Umożliwiająca zakupy albo regulowanie bieżących płatności. Nie zawsze masz możliwość opóźnienia ich w czasie. Często musisz zapłacić natychmiast. Dlatego mówi się, że gotówka jest tlenem, który umożliwia bieżące funkcjonowanie. Wliczając w to np. dostawców oraz płatności dla pracowników.

Bieżąca kontrola przepływów

Od samego początku musisz wyrobić w sobie nawyk kontrolowania przepływów pieniężnych. Najlepiej na bieżąco, aby wiedzieć ile aktualnie zarabiasz albo tracisz. Widząc ile pieniędzy wpływa od Twoich klientów oraz ile musisz zapłacić dostawcom, pracownikom oraz instytucją państwowym jak ZUS i Urząd Skarbowy. Posiłkując się długiem w postaci, np. kredytu bankowego możesz zwiększyć skalę działalności albo wpaść w tarapaty finansowe. To właśnie utrata płynności finansowej jest najczęstszą przyczyną upadłości firm. Za sprawą nie efektywnego zarządzania przepływami pieniężnymi albo nadmiernego zadłużania przedsiębiorstwa.
Przykładowo, jeżeli zamierzasz prowadzić firmę handlową albo produkcyjno handlową musisz zwracać cały czas uwagę na stan zapasów magazynowych. Może się okazać, że ilość nie sprzedanego towaru rośnie bardzo szybko. Zamrażając gotówkę, która może być potrzebna firmie do obsługi bieżących zobowiązań.

Gromadzenie kapitału inwestycyjnego
wzrost wydajność produktywność

freeimagess.com

W latach tłustych, gdy odnotowujesz wysoką sprzedaż i osiągasz wysokie zyski zadbaj o zbudowanie poduszki finansowej. Nie przejadaj wszystkich zysków, lecz pozwól im pracować. Część środków finansowych powinna być reinwestowana w przedsiębiorstwo. Reszta może stanowić „poduszkę bezpieczeństwa”. Dostępną w czasie, gdy spadnie ilość zamówień albo bank odmówi Ci udzielenia finansowania na wybrany cel.

Do rozwoju firmy potrzebny jest kapitał. Zaś ten pozyskany z zysków firmy ma wiele zalet. Nie płacisz odsetek od tej kwoty, tak jak od kredytów. Możesz nim dysponować w dowolny sposób (inwestycje, płace pracowników, regulowanie innych zobowiązań finansowych). Jak również nikt nie zażąda nagle jego zwrotu, tak jak może mieć to miejsce w przypadku wypowiedzenia przez bank umowy kredytowej.

Działania determinujące sukces w biznesie
  • 4.68 / 5 5
19 głosów, średnia: 4.68 (wynik: 93%)