Dokumenty potrzebne do założenia konta bankowego
  • 4.51 / 5 5
154 głosy, średnia: 4.51 (wynik: 90%)

Wiele osób zakładając po raz pierwszy w życiu rachunek osobisty nie wie jeszcze, jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta bankowego. Dziś przedstawię dokumenty niezbędne przy otwieraniu konta w większości banków na polskim rynku. Pierwszy krok to znalezienie odpowiedniego banku, który będzie prowadził rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) z jak najmniejszymi opłatami lub całkowitym ich brakiem. Na blogu w kolumnie bocznej po prawej stronie znajdziesz opisy najpopularniejszych kont osobistych, z linkami prowadzącymi do odpowiednich wniosków.

Jakie dokumenty przygotować, aby otworzyć konto osobiste?

Internet dość mocno zrewolucjonizował proces zakładania konta. Obecnie rachunek osobisty założymy bez problemu poprzez sieć, korzystając z komputera stacjonarnego, smartfona, laptopa albo tabletu. Procedura jest bezpłatna zarówno przy dostarczeniu umowy przez kuriera jak i potwierdzeniu jej za pomocą przelewu z naszego rachunku w innym banku. Wystarczy wypełnić wniosek online (formularz elektroniczny) w dowolnym momencie. Bez straty czasu na wizyty i kolejki w oddziałach.

Najczęściej wymagane dokumenty i dane niezbędne przy zakładaniu konta:

  • Dowód osobisty jeżeli posiadasz polskie obywatelstwo albo paszport (w przypadku obcokrajowców z kartą pobytu).
  • Numer telefonu.
  • Adres poczty e-mail.
Dokumenty potrzebne do założenia konta w banku

sxc.com

Wypełniając wniosek online podajemy najczęściej dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL) oraz serie i numer dokumentu tożsamości także adres zamieszkania i zameldowania. Dane teleadresowe umożliwiające kontakt z bankiem, czyli numer naszego telefonu i adres skrzynki poczty elektronicznej. Po zatwierdzeniu umów bank bezpłatnie dostarcza kartę płatniczą do rachunku wraz z pakietem aktywacyjnym, czyli min. instrukcją aktywacji karty.

Banki odchodzą od „deklaracji przelewu wynagrodzenia”

Coraz rzadziej można natknąć się na bank, który wymagałby przy zakładaniu rachunku „deklaracji przelewu wynagrodzenia” na konto osobiste. W większości instytucji nie ma obecnie takiego wymogu. Chyba że trwa jakaś promocja gdzie w zamian za regularne wpływy na konto otrzymujemy dodatkowe „bonusy” i bank jasno zaznacza tę kwestię w regulaminie prowadzenia konta.

Czy nasze dane osobowe w banku są bezpieczne?

W polskim prawie tak jak w wielu innych krajach funkcjonuje „Tajemnica bankowa”. Zgodnie z ustawą o Prawie bankowym z 29 sierpnia 1997r, banki oraz ich pracownicy mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Oznacza to ze nasze dane osobowe, stan konta i inne informacje są bezpieczne. Dostęp do nich mogą uzyskać (w wyjątkowych przypadkach określonych przez ustawę) instytucje rządowe takie jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komisja Nadzoru Finansowego, Najwyższa Izba Kontroli, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, itp.

PS Jako ciekawostkę dodam że opisywane na przeze mnie Smart Konto w Banku SMART (obecnie Nest Konta w Nest Banku) można było założyć także przez telefon wykonując zdjęcie dowodu osobistego :-

Dokumenty potrzebne do założenia konta bankowego
  • 4.51 / 5 5
154 głosy, średnia: 4.51 (wynik: 90%)