Czym różni się karta debetowa od kredytowej? – Sprawdź różnice
  • 4.80 / 5 5
25 głosów, średnia: 4.80 (wynik: 95%)

Wydaje się, że w czasach dynamicznego rozwoju bankowości jesteśmy dobrze zorientowani w finansach.

różnice pomiędzy kartą debetową i kredytową

fot.: freeimages.com

Jednak częstym pytaniem, jakie pada na forach i blogach finansowych jest to „czym różni się karta debetowa od karty kredytowej”. Przecież obie karty zastępują obecnie gotówkę w portfelu i są nazywane płatniczymi. Obu wersji można też użyć do płatności w sklepach albo wypłacać gotówkę z bankomatów. Jednak w niektórych sytuacjach używanie nieodpowiedniego rodzaju karty okazuje się bardzo kosztowne. Aby wiedzieć, kiedy tego nie robić musisz zrozumieć, jakie są różnice pomiędzy kartą kredytową a debetową. Przeczytaj cały poniższy opis a dowiesz się czy w Twoim przypadku korzystanie z karty kredytowej jest opłacalne oraz kiedy jej nie używać.

Różnice pomiędzy kartą kredytową a debetową

Kartę debetową otrzymujesz najczęściej automatycznie po otwarciu konta bez spełniania dodatkowych warunków. Zaś kartę kredytową po przedstawieniu zaświadczenia o zarobkach w wymaganej przez bank wysokości. Karta debetowa przypisana jest do Twojego konta osobistego, zaś kredytowa do tzw. konta technicznego, które prowadzi oddzielnie Twój bank. Płacąc „debetówką” korzystasz ze środków znajdujących się na rachunku osobistym. Natomiast używając karty kredytowej korzystasz z bankowego kredytu odnawialnego do wysokości limitu ustalonego przez bank.

Użytkowanie karty kredytowej nie zawsze ma sens

Zastanów się dobrze zanim zdecydujesz się wyrobić albo sięgnąć po kartę kredytową. Ten rodzaj plastikowych pieniędzy pozwala płacić środkami, których fizycznie nie masz na koncie. Jednak, jeżeli nie zmieścisz się w ustalonym przez bank terminie „bezodsetkowym”, zapłacisz prowizje od zaciągniętego za jej pomocą kredytu odnawialnego. Taka możliwość pogarsza nieco opinie o bankach jednak jest do ominięcia. W ten sposób łatwo możesz wpaść w spiralę zadłużenia, jeżeli przesadzisz z wydawaniem środków.
Polecam, więc użytkowanie domyślnie wydawanej karty debetowej, która jest bardziej uniwersalna i tańsza. Zapłacisz nią w punktach handlowych, pobierzesz gotówkę z bankomatu oraz wpłacisz środki w wpłatomacie za darmo albo z niższą prowizją w porównaniu z kartą kredytową.

Zestawienie kart
Karta debetowa Karta kredytowa
Wydawana najczęściej automatycznie po otwarciu konta. Wydawana jest po spełnianiu wymogu dochodów w określonej przez bank wysokości.
Jest powiązana z kontem osobistym. Często nie jest powiązana z rachunkiem osobistym, lecz z „kontem technicznym karty”.
Płacąc korzystasz ze środków zgromadzonych na rachunku. Dokonując płatności zaciągasz w banku kredyt odnawialny.
Możesz za jej pomocą korzystać z limitu debetowego przypisanego do konta a nie do karty. Jeżeli oczywiście uzyskasz taki limit w Twoim banku. Posiadając kartę kredytową możesz korzystać z kredytu automatycznie, bez środków na koncie.
Najczęściej zapłacisz odsetki jeżeli wykorzystasz środki z konta i skorzystasz jeszcze z limitu debetowego. Zazwyczaj, jeżeli zmieścisz się w tzw. „grace period”, (okresie bez odsetek) nie zapłacisz ich z tytułu zaciągniętego kredytu.
Wypłacisz środki z bankomatów kartą debetową za darmo albo z niewielką prowizją. Unikaj wypłat gotówki z bankomatów kartą kredytową, gdyż prowizje z tego tytułu są wysokie.
Karty debetowej nie możesz posiadać, jeżeli nie założysz konta osobistego, do którego będzie przypisana. Kartę kredytową możesz otrzymać nawet bez rachunku osobistego, gdyż bank uruchamia dla niej tzw. konto techniczne.

Błędne nazewnictwo

cashback wypłata gotówki w kasie sklepu

Źródło: Master Card

Karta debetowa bywa mylnie nazywana bankomatową, jednak służy też do dokonywania płatności w sklepach oraz w Internecie. Zaś kartą kredytową nie warto jest pobierać pieniędzy z bankomatów. Nie jest przeznaczona do tego celu, więc banki pobierają za tę operację bardzo wysokie prowizje. Zaś same odsetki mogą być naliczane od dnia wypłaty gotówki z bankomatu.

Plastiki obydwu typów są kartami płatniczymi, którymi możesz płacić na co-dzień. Myślę, że powyższe opisy i zestawienia wyjaśniły, czym różnią się karta debetowa od kredytowej.

Czym różni się karta debetowa od kredytowej? – Sprawdź różnice
  • 4.80 / 5 5
25 głosów, średnia: 4.80 (wynik: 95%)