Czas realizacji przelewu ekspresowego w banku
  • 4.71 / 5 5
7 głosów, średnia: 4.71 (wynik: 94%)

Przelewy ekspresowe zwane też natychmiastowymi dość szybko zyskały na popularności. Choć są droższe od ich tradycyjnych odpowiedników zapewniają większy komfort przesyłania pieniędzy pomiędzy bankami. Z tego artykułu dowiesz się, ile tak naprawdę wynosi czas realizacji przelewu ekspresowego w banku?

Tradycyjne przelewy Elixir posiadają istotne ograniczenia. Takie jak choćby godziny księgowania. Zaczynające się w większości banków w godzinach 9.00-10.00 zaś kończące ok. 17.00 – 18.00. Kolejną niedogodnością jest ograniczenie księgowania środków do dni roboczych. Ograniczeń takich nie posiadają przelewy natychmiastowe. Poniżej zapoznasz się z plusami i minusami tego typu zleceń.

Express Elixir

canstockphoto.com

Przelewy natychmiastowe mają wiele potocznych nazw. Jednak w środowisku bankowym określa się je jako Express Elixir. Często nazywane są również potocznie przelewami ekspresowymi. Jest to usługa, która polega na bardzo szybkim przesyłaniu środków pomiędzy rachunkami w różnych bankach. Jeszcze kilka lat temu większość banków nie miała w ofercie przelewów natychmiastowych. Obecnie prawie każda instytucja bankowa w Polsce umożliwia ich realizację. Warunkiem wykonania dyspozycji przelewu natychmiastowego jest oczywiście uczestnictwo w systemie zarówno banku nadawcy jak i odbiorcy przelewu.

Jak długo idzie przelew ekspresowy?

Czas księgowania pieniędzy w systemie Express Elixir wynosi zwykle do pół godziny. Choć zdarza się, że pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy nawet po kilku minutach. Istotnym ograniczeniem tego systemu jest maksymalna kwota pojedynczego przelewu narzucona z góry przez bank. Przykładowo mBank pozwala jednorazowo przesłać do maksymalnie 5 tys. złotych. Zdarza się, że ograniczeniem jest także maksymalna liczba przelewów natychmiastowych w ciągu jednego dnia. Zgodnie z Polskim prawem bankowym maksymalna kwota takiej dyspozycji w przypadku braku restrykcji ze strony banku może wynosić do 100 tys. złotych.

KIR nadzoruje zlecone dyspozycje

Przelewy natychmiastowe są o wiele bezpieczniejszą formą przesyłania środków. Nad realizacją tych zleceń czuwa państwowy organ nadzorczy – Krajowa Izba Rozliczeniowa. Pieniądze są przesyłane elektronicznie pomiędzy kontami bankowymi z pominięciem firm pośredniczących. Księgowanie następuje prawie w czasie rzeczywistym, z pominięciem sesji wychodzącym w banku nadawcy i przychodzących dla konta bankowego odbiorcy.

Wyższe koszty przelewów natychmiastowych
przelew bankowy na konto laptop

freeimages.com

Przyzwyczailiśmy się do tego, że przelewy bankowe są bezpłatne. Zwłaszcza te zlecane samodzielnie, w sposób elektroniczny. Czyli w praktyce w systemie transakcyjnym danego banku przez internet. Nie wymagają udziału pracowników przy dokonywaniu dyspozycji, więc nie powodują dodatkowych kosztów dla banku. W przeciwieństwie do przelewów zlecanych w placówkach albo przez telefon, gdzie bankowcy muszą wykonać tę pracę za nas.

Praktycznie wszystkie banki pobierają opłaty za przelewy ekspresowe, gdyż odbywają się one z pominięciem tradycyjnych sesji Elixir. To znaczy wyznaczonych 3 – 4 godzin księgowania środków w danym banku w ciągu dnia. Prowizje z tytułu realizacji dyspozycji Express Elixir nie są najczęściej wysokie. Wynoszą ok. 5 do 10 zł za pojedynczy przelew natychmiastowy.

Czas realizacji przelewu ekspresowego w banku
  • 4.71 / 5 5
7 głosów, średnia: 4.71 (wynik: 94%)